| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Paryż

Miasto miłości, mody, jedzenia i sztuki. Jest wiele powodów, dla których możesz się w nim zakochać. Dla niektórych magia Paryża tkwi w jego kawiarenkach i bulwarach. Inni robią zakupy w luksusowych butikach, zwiedzają muzea, parki i modne dzielnice.

Miasto to bez przerwy się zmienia, jak kapryśna piękność, ukazująca się ciągle z innej strony. Wcześniejszy prezydent François Mitterrand powiedział, że „nie można robić wielkiej polityki bez wielkiej architektury”. Pod jego egidą powstała wielka nowa Bibliothèque Nationale de France we wschodniej części miasta, nowa dzielnica Bercy, wielki łuk La Défense i szklana piramida przed Louvre. Mimo nieufności do władz, Paryżanie przyzwyczajają się szybko do architektonicznych kontrowersji – podobnie jak do wieży Eiffla.

Stolica sztuki

Paryż jest miastem wielokulturowym. Alzatczycy wnieśli tu swoje brasserie, Afrykańczycy w każdą niedzielę na Goutte d'Or urządzają przepiękny kolorowy targ, a Chińczycy, którzy osiedlili się wokół Place d'Italie, otworzyli tam targi, sklepy i restauracje.

Od zawsze przyciągał także artystów. Nie jest przypadkiem, że ważne kierunki w malarstwie, jak impresjonizm lub kubizm zostały zapoczątkowane w Paryżu. Tutaj żyli i pracowali tacy malarze jak Auguste Renoir, Vincent van Gogh i Pablo Picasso, pisarze jak Heinrich Heine, Voltaire, Victor Hugo, Honoré de Balzac, Charles Baudelaire, Marcel Proust, Ernest Hemingway, Julian Greene i Jean-Paul Sartre.

Artyści spotykali się w słynnych dzisiaj kawiarniach i brasseriach, oczywiście na lewym brzegu Sekwany, rive gauche. Dlatego, że wokół Uniwersytetu Sorbony niemal od zawsze znajduje się intelektualne centrum miasta. Większość z tych miejsc spotkań, jak np. Procope, Le Flore lub siedziba egzystencjalistów Les Deux Magots w dzielnicy Latin oraz Closerie des Lilas w dawnej dzielnicy artystów Montparnasse nadal istnieją i są chętnie odwiedzane.

Odkrywajcie Paryż!

Przed odwiedzającymi Paryż otwiera się ogrom możliwości – zabytki, muzea, parki i tradycyjne dzielnice – quartiers (okolica wokół Bastille, Rue Oberkampf i Place de la République, a od niedawna w modzie są również Belleville i Butte-aux-Cailles), do których można się łatwo dostać. Obszar miasta jest dość mały, przejrzyście podzielony na 20 okręgów – arrondissements, do których można szybko dotrzeć metrem lub autobusem. Daj się zainspirować temu różnorodnemu, staremu, choć zawsze młodemu miastu!

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

         

Wynajmij apartament na wakacje w Paryżu – www.interhome.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK