| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Włochy - informacje, telefony, ceny

Włochy - informacje, telefony, ceny

Ceny, adresy, telefony - tu znajdziecie najważniejsze informacje potrzebne podczas podróży do Włoch.

Samochód

  • Obowiązkowe jest posiadanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu, natomiast zalecane są: zielona karta ubezpieczeniowa i ubezpieczenie pojazdu na zagranicę.
  • Dopuszczalna prędkość w miejscowościach wynosi 50 km/h, poza nimi 90 km/h, na autostradach 130 km/h a na drogach szybkiego ruchu 110 km/h. W razie kontroli grożą wysokie kary pieniężne.
  • Istnieje obowiązek zapinania pasów, względnie noszenia kasków.
  • Również w ciągu dnia poza obszarem miejscowości trzeba jeździć na włączonych światłach.
  • Dopuszczalna granica promili we krwi wynosi 0,5.

Autostrady są we Włoszech płatne, za wyjątkiem kilku odcinków na południu kraju. Drogi szybkiego ruchu (superstrade) są wolne od opłat. Aby uniknąć długich kolejek do płacenia przy wjeździe na autostrady, można zakupić w ADAC, w wielu położonych przy autostradach stacjach benzynowych lub na granicy, kartę Viacard, co pozwoli nam na bezgotówkowe i szybkie przekraczanie wjazdów na autostrady. Jest to możliwe również za pośrednictwem wszystkich będących w użyciu kart kredytowych.

Zarezerwuj dom/apartament na wakacje we Włoszech tutaj.

Centra wielu miast i miejscowości są zamknięte dla ruchu kołowego, a miejsca wyznaczone do parkowania są już prawie zawsze płatne i wyposażone w stosowne automaty. Odpowiednie bilety i karty do parkometrów kupimy w kioskach i sklepach tytoniowych.

Tankujemy benzynę „super senza piombo“ (super bezołowiową, nawet dla pojazdów używających normalnie zwykłej benzyny), lub też „gasolio” (paliwo dieslowskie). Stacje benzynowe, poza tymi, które znajdują się przy autostradzie – są zamykane na czas przerwy obiadowej (od godz. 12.30 do 15) oraz w niedzielę, ale liczne spośród nich zostały już wyposażone w automaty do tankowania.

Internet

W większych miastach powstało w międzyczasie wiele punktów z dostępem do Internetu. Liczne punkty internetowe znajdziemy w pobliżu dworców, w wielu barach, polach kempingowych i hotelach.

Muzea

Godziny otwarcia muzeów stały się w ostatnich latach o wiele bardziej przyjazne dla odwiedzających. Prawie wszystkie muzea państwowe otwarte są także w południe. Latem godziny otwarcia mogą być na krótki okres czasu przedłużane do późnych godzin wieczornych. Kasy biletowe często zamykane są nieco wcześniej. Bilety wstępu kosztują od 4 Euro do 10 Euro, w nielicznych wypadkach z dopłatą za rezerwację (przykład: obiekty we Florencji wstęp 9,50 Euro plus 4,47 Euro dodatek za rezerwację). Muzea państwowe (musei nazionali) są ponadto bezpłatne dla obywateli UE do 18 i powyżej 65 roku życia, a od 18 do 25 roku życia opłata za wstęp wynosi 50 procent. W maju odbywa się „settimana della cultura“: jest to tydzień, w którym wstęp do wszystkich muzeów państwowych i parków archeologicznych jest bezpłatny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK