| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Austria - warto wiedzieć

Austria - warto wiedzieć

Co przyda nam się na austriackiej autostradzie, a co na alpejskim zboczu? Dlaczego lepiej nie zbierać zbyt wielu grzybów w lesie ani nie próbować oswoić barana?

Jazda samochodem

Sieć drogowa jest bardzo gęsta i składa się z autostrad, dróg szybkiego ruchu, departamentalnych i komunalnych. Zarówno autostrady, jak i drogi szybkiego ruchu są dodatkowo płatne. Nalepki na szybę, zwane Pikerl, są dostępne na granicy i na stacjach benzynowych. Ich koszt wynosi 72,60 EUR na rok w przypadku samochodów osobowych i 29,00 EUR dla motocykli. Turyści mogą nabyć nalepki ważne 2 miesiące za 21,80 EUR lub ważne tylko tydzień za 10,90 EUR 10-dniowa nalepka dla samochodów osobowych kosztuje 7,60 EUR a dla motocykli 4,30 EUR.

Uwaga: przejazd przez niektóre tunele i przełęcze może być dodatkowo płatny.

Zasady ochrony przyrody

Ponieważ znaczne części Austrii podlegają surowym zasadom ochrony przyrody, zalecane jest zasięgnięcie w kompetentnym urzędzie do spraw turystyki lub urzędzie gminnym informacji, dotyczących roślin, znajdujących się pod ścisłą ochroną i tych, które można legalnie zrywać. Również grzybiarze, którzy zebrali więcej grzybów niż niewielki koszyczek na użytek własny, co budzi podejrzenie, że zbierają grzyby w celu dalszej odsprzedaży, muszą liczyć się z konsekwencjami, różnymi w różnych regionach, niekiedy bardzo surowymi. Kary pieniężne mogą być niestety bardzo dotkliwe.

Lekkomyślne zachowanie w górach

Nawet jeśli wygląda bardzo romantycznie, pamiętajmy: alpejski górski świat może stanowić prawdziwe zagrożenie dla »niedzielnych amatorów wspinaczki« w nieodpowiednim obuwiu i odzieży. Dla pewności powinniście Państwo koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie solidne obuwie oraz nawet w czasie pięknej pogody mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową i ciepły sweter. Sensowne jest również posiadanie szczegółowych map turystycznych i materiałów opatrunkowych.

Kurczenie się alpejskich lodowców powoduje tworzenie się zdradzieckich lodowych szczelin, a przede wszystkim poszerzanie się tych już istniejących. Dlatego nie należy nigdy schodzić z wytyczonych szlaków i ściśle stosować się do rad doświadczonych przewodników górskich oraz gospodarzy wysokoalpejskich zagród.

Osoby nie posiadające doświadczenia i odpowiedniego treningu, powinny zdobywać trudniejsze szczyty wyłącznie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika górskiego – a tacy są praktycznie we wszystkich wysokogórskich gminach. Należy także zawsze poinformować gospodarzy swej kwatery o kierunku planowanej wycieczki, aby w razie zagrożenia ratownicy wiedzieli, gdzie powinni Was szukać...

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK