REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia
Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Słowenia to malutki bałkański kraj o ciekawej kulturze i bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu m. in. największa skocznia narciarska na świecie i największa jaskinia krasowa w Europie. W poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty, o których warto pamiętać, wybierając się do Słowenii.

Jak dojechać do Słowenii ?

Do Słowenii można dojechać w jeden lub dwa dni. Wyruszając z południa kraju, do pokonania mamy około 700 km, więc możemy zrezygnować z noclegu w międzyczasie. Jeśli wyruszamy z głębi kraju, warto zastanowić się nad noclegiem w okolicach Bratysławy, gdzie przypada płowa trasy. Jedna z lepszych i krótszych tras wiedzie z przejścia granicznego w Cieszynie, poprzez Bratysławę, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, przełęcz Koren lub Ljubejl, na Lublanie kończąc.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem do Liechtensteinu

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Słowenii

- trójkąt ostrzegawczy (gdy ciągniemy za sobą przyczepę – dwa trójkąty)
- apteczka
- gaśnica (w przypadku autokarów i samochodów ciężarowych)
- komplet żarówek zapasowych

Podstawowe przepisy w Słowenii

- minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm dla aut osobowych i 2,0 mm dla autokarów i samochodów ciężarowych
- obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile samochód jest w nie wyposażony
- zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy, bez używania zestawu głośnomówiącego
- zimą zakazuje się natomiast używania opon okolcowanych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy mają nakaz jazdy w oponach zimowych.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W terenie niezabudowanym obligatoryjne jest używanie świateł mijania przez całą dobę. Światła przeciwmgielne muszą być włączone przy widoczności ograniczonej do 50 m. Podczas opuszczania pojazdu nocą powinniśmy to robić w kamizelce odblaskowej. Ważne jest, że w kamizelki muszą być zaopatrzeni także pasażerowie samochodu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 40 Euro. Polskie prawo jazdy jest honorowane i uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy campingowej do 750 kg. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach. Dzieci powyżej tego wieku i o wzroście większym niż 150 cm powinny jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Wymagane dokumenty podczas jazdy po Słowenii

Aby przekroczyć granicę ze Słowenią należy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Okazywane dokumenty (starego typu) muszą być w odpowiednim stanie technicznym, tak aby można było bez problemów zweryfikować tożsamość. Turyści przebywający na terytorium tego kraju powyżej 3 dni są zobowiązani do dokonania tymczasowego meldunku na najbliższej komendzie policji. Jedynym wymaganym ubezpieczeniem jest krajowe OC. Poza honorowanym ubezpieczeniem z tytułu NFZ zalecamy wykupienie dodatkowej polisy obejmującej koszty leczenia na terenie Słowenii. W przeciwnym razie za każdą wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Ograniczenia prędkości na drogach w Słowenii

Autostrady -130 km/h

Drogi szybkiego ruchu – 100 km/h

Inne drogi – 90 km/h

Karanie wykroczeń na drodze w Słowenii

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05%. W przypadku kierowcy zawodowego, limit wynosi 0,00%

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest mandatem w wysokości:

- do 0,05% – 180 Euro
- od 0,051 do 0,08% – 450 Euro
- od 0,081% – 0,11% – 570 Euro
- powyżej 0,11% – min. 950 Euro i zatrzymanie prawa jazdy
 - prowadzenie pod wpływem narkotyków – 950 Euro i zatrzymanie prawa jazdy

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Przykładowe wysokości mandatów za inne wykroczenia

- przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – od 80 do 1000 Euro + ewentualne zatrzymanie prawa jazdy
- przekroczenie prędkości na autostradzie – od 50 do 300 Euro
- przejazd przy czerwonym świetle – 252 Euro
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 120 Euro
- nieprawidłowe parkowanie – 42 Euro
- korzystanie, podczas jazdy, z telefonu komórkowego bez urządzeń głośnomówiących – 120 Euro

Co warto zwiedzić w Słowenii?

Lublana

Lublana podzielona jest na 5 dzielnic, jednak najważniejsze z punktu widzenia turysty są: Śródmieście oraz Krakovo i Trnovo – przedmieścia, które zachowały do dzisiaj swój dawny charakter i urok.
W centrum stolicy warto się wybrać do Preserenovego Trgu,  który łączy śródmieście ze starówką. Przy placu stoi kościół Zwiastowania (Franciskanska cerkev Marijnego Oznanjenja), gdzie złożone są relikwie św. Franciszka. Na placu stoi również pomnik Rreserena, największego słoweńskiego poety. Warto również odwiedzić powstały w szesnastym wieku Ljublljanski Grad, znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Jest to wspaniały punkt widokowy. W Lublanie warto również odwiedzić Muzeum Narodowe, a w nim obejrzeć m.in. rzymską biżuterię i wyroby szklane. W Galerii Narodowej możemy z kolei zobaczyć portrety i pejzaże z XVII-XIX wieku, kopie średniowiecznych fresków i rzeźby gotyckie oraz dzieła słoweńskich malarzy. Warto również odwiedzić katedrę św. Mikołaja, której niektóre części pochodzą z XII w. Obecny, barokowy wygląd uzyskała w wieku XVIII.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Prowincja

Swoim urokiem przyciąga również słoweńska prowincja. Frankolovo czy Cresnjice - malownicze wioski, niedaleko Celje, położone na wysokości ponad 1000 m. n.p.m. Bardzo znanym miejscem jest Postojna, w której znajduje się Postojna Jama – największa i najpiękniejsza jaskinia krasowa w Europie. Zwiedza się ją kolejką elektryczną, przejeżdżając 5 km w głąb jaskini. Zice to jedno z najpiękniejszym miejsc w Słowenii. Miasteczko tworzą ruiny klasztoru kartuzów.

Góry

Słowenia posiada również góry, który są dużą atrakcją turystyczną i to nie tylko w czasie zimy. Na terenie Alp Julijskich znajduje się Triglawski Park Narodowy, który jest nie lada gratką dla amatorów wspinaczki. Znajduje się tu również największa skocznia narciarska na świecie w Planicy - mamucia Letalnica (dosłownie: olbrzymka). Park ma powierzchnie 84 tys. m2. Park składa się z licznych wzniesień, kanionów, lasów i wąwozów. Szlaki turystycznymi dotrzemy na szczyty Mangart (2678 m), Jalovec (2645 m) i Razor (2601 m). Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m)

Zobacz też: Samochodem do Danii

Ambasada RP w Lublanie
Bežigrad 10, 1000 Lublana
telefon: (00-386 1) 436 47 12
faks: (00-386 1) 436 25 21
e-mail: ambpol.si@siol.net
internet: www.lublana.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA