REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ulic Wielkie Brytanii są czerwone budki telefoniczne.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ulic Wielkie Brytanii są czerwone budki telefoniczne.

REKLAMA

REKLAMA

Anglia kojarzy się nam z wieloma rzeczami: charakterystycznymi taksówkami, czerwonymi budkami telefonicznymi, królową i narodową potrawą fish&chips (ryba z frytkami). Kierowcy przede wszystkim kojarzą Anglię z ruchem lewostronnym. Oprócz tego, którą stroną drogi należy jeździć w ojczyźnie Beatlesów, warto zapoznać się z kilkoma szczegółami dotyczącymi podróży po Anglii.

Promem

Jeśli wybieramy się do Londynu, najwygodniej będzie wybrać jeden z promów przemierzających najwęższy odcinek Morza Północnego dzielącego Wielką Brytanię od kontynentalnej Europy. Jednym z najpopularniejszych jest prom Norfolkline płynący z Dunkierki (Dunkerque) do Dover. Statek wypływa co dwie godziny, przez całą noc i dzień. Podróż trwa 1 godzinę i 45 minut i kosztuje od ok. 45 euro.  Na każdą odprawę przyjeżdżamy najpóźniej godzinę przed planowanym rozpoczęciem rejsu. Można także skorzystać z tzw. szybkiego promu, z którym podróż trwa zaledwie 55 minut. Wypływa on z francuskiego Boulogne (www.speedferries.com). Popularnym rozwiązaniem jest także prom z miasteczka Calais do Dover (www.poferries.com/tourist). Cena biletu, kupionego trzy tygodnie przed wyjazdem, wynosi ok. 44 euro. Do podanych cen trzeba doliczyć opłatę paliwową w wysokości ok. 7 euro.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Eurotunelem

Eurotunel ma jedną, niewątpliwą zaletę – można nim podróżować niezależnie od warunków atmosferycznych. Krótki jest także czas przejazdu, podróż trwa zaledwie 35 minut. Każdy skład jeżdżącego tunelem pociągu zabiera 120 samochodów osobowych i 12 autokarów. Pociąg kursuje co 15 minut, przez całą dobę. Ceny są bardzo wysokie, od 60 do 350 euro. Żeby dojechać do terminalu, należy kierować się na Calais-Coąuelles według znaków „Tunnel sous la Manche". Do odprawy zgłaszamy się co najmniej 30 minut przed odjazdem. Po wjechaniu na terminal , kierujemy się na peron, a następnie do wskazanego przez pracownika wagonu. Przed wjazdem do pociągu trzeba oddać do kontroli swój paszport. Ze względów bezpieczeństwa z Eurotunelu nie mogą korzystać samochody z instalacją gazową LPG.

Samochodem do Anglii - podstawowe przepisy:

- Obowiązuje ruch lewostronny.

- Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile są zamontowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego, apteczki, gaśnicy.

-  Zakaz korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego. Jest to traktowane na równi z prowadzeniem auta po alkoholu.

- Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest zabronione. Alkohol obecny w organizmie może zostać zmierzony w oddechu, krwi lub moczu. Limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 80 mg (w przeliczeniu na 100 mililitrów krwi).

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Dokumenty podróży: uprawniające do bezwizowego wjazdu i pobytu w Anglii do 180 dni: – paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy  

Obowiązkowe ubezpieczenie: trzeba posiadać ubezpieczenie OC, albo w formie zielonej karty (ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym) albo z firmy ubezpieczeniowej UK. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Waluta angielska: 1 funt szterling (GBP) = 100 pensów.

Cena paliwa:

E95: 6.98 zł

ON: 7.40 zł

LPG: 3.90 zł

Zobacz też: Samochodem do Danii

Ograniczenia prędkości  w Anglii:

W terenie zabudowanym – 30 mph (48 km/h)
Na obrzeżach terenu zabudowanego – 40 mph (64 km/h)
Na głównych drogach – 60 mph (96 km/h)
Na autostradach – 70 mph (112 km/h)

Przykładowe kary za niektóre wykroczenia w Anglii

Prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia:  maksymalnie 5 tys. funtów.

Przekroczenie dozwolonej prędkości: maksymalnie 1 tys. funtów.

Nieprawidłowy przejazd przez sygnalizację świetlną: maksymalnie 1 tys. funtów.

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa: maksymalnie 500 funtów.

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Anglii

47 Portland Place

Londyn W1B 1JH

Tel: + 44 (0) 207 2913 520

Fax: + 44 (0) 207 2913 575

E-mail: london@msz.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA