REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień na torze: Poznań

Niestety torów takich jak w Kielcach praktycznie w Polsce nie ma. Na zdjęciu Volkswagen Scirocco R Cup Fot. Volkswagen
Niestety torów takich jak w Kielcach praktycznie w Polsce nie ma. Na zdjęciu Volkswagen Scirocco R Cup Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Tor Poznań to jeden z dwu prawdziwych obiektów wyścigowych w Polsce. Nie jest łatwo się na niego dostać, jednak ten wysiłek wart jest swojej ceny. Ścigali się na nim i Schumacher i Kubica.

Ulica Wyścigowa w Poznaniu to mekka pasjonatów ryku silników i wysokooktanowej benzyny. Tor Poznań jest jedynym w Polsce obiektem zamkniętym, to znaczy takim którego cała trasa przebiega po specjalnie zaprojektowanym do tego celu pasie.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

REKLAMA

Powstał z inicjatywy Automobiklubu Wielkopolski w miejscu nieczynnych pasów startowych poznańskiego lotniska Ławica. Oficjalne otwarcie części samochodowo-motocyklowej nastąpiło 1 grudnia 1977 roku, a tor kartingowy oddano do użytku 3 lata później. W 2006 roku przeprowadzono remont nawierzchni głównej nitki toru, w 2010 odnowienia doczekał się też tor kartingowy. Jaki jest tor Poznań? Niezbyt długi. Tak zwana duża pętla liczy sobie dokładnie 4083 metry, ma 14 zakrętów (5 lewych, 9 prawych), łączna długość odcinków prostych wynosi 2205 metrów. Na torze poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Tor przeznaczony jest do organizowania różnego rodzaju imprez sportowych: np. eliminacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, wyścigi motocyklowe, zawody driftingowe, wyścigi youngtimerów ale również widowiskowe imprezy jak Gran Turismo Polonia, czyli zlot supersportowych samochodów z całej Europy. Oprócz tego na terenie toru odbywa się w każdą niedzielę i czwartek giełda samochodowa, a także różnie imprezy niezwiązane bezpośrednio ze sportem motorowym: koncerty, targi. Właściciel toru, czyli Automobilklub Wielkopolski organizuje także kursy i egzaminy na licencje wyścigowe.

REKLAMA

Położenie i  wyjątkowość Toru Poznań powoduje, że nie jest łatwo skorzystać z niego osobom, które chcą się „pobawić” lub podnieść swoje kwalifikacje. Najłatwiej jest, gdy tor wynajmie instytucja, która później organizuje tak zwany Track Day. Wtedy ścigać się może każdy kto posiada sprawny techniczne i dopuszczony do ruchu samochód oraz aktualne prawo jazdy. Brzmi świetnie? Niestety udział w Track Day’u to duży koszt – średnio wynosi to około 900 złotych za 6 godzin jazdy po torze. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczana jest ilość samochodów mogących przebywać w tej samej chwili na torze. Czasem trzeba więc trochę poczekać na swoją kolejkę. Doliczając jeszcze koszt paliwa i opon na zmianę, zbiera się już niezła sumka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak mimo dział w imprezie zorganizowanej jest znacznie tańszy niż indywidualne wynajęcie toru. Jazda po torze wymaga zabezpieczenia bezpieczeństwa, a więc stałą obecność służb medycznych i straży pożarnej i osób zaplecza technicznego. Cena zależy też od terminu, w którym ma odbyć się impreza. W weekend jest oczywiście drożej niż w poniedziałkowe poranki.

Jak dojechać na tor?

Tor Poznań znajduje się na granicy Poznania i Przeźmierowa około 6 kilometrów od centrum Poznania. Z Warszawy jest około 310 kilometrów Przykładowe ceny pokoi hotelowych w Poznaniu (weekend):

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Blooms  Boutiqe Hostel*** pokój jednoosobowy 92 złote

                                                     Pokój dwuosobowy 238 złotych

Hotel Gromada*** pokój dwuosobowy 262 złote

                                      Pokój trzyosobowy 310 złotych

Comfort Suites*** pokój dwuosobowy 470 złtych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA