| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na Ukrainę

Samochodem na Ukrainę

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna. Kierowcy planujący podróż na Ukrainę nie obejdą się bez znajomości przepisów i zasad panujących na drogach naszego wschodniego sąsiada.

Na co zwrócić uwagę?

Wyruszając w podróż samochodem na Ukrainę należy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobre mapy, nawigację satelitarną i sporo cierpliwości. Drogowskazy i wszelkie informacje o drogach czy odległościach można spotkać jedynie na głównych drogach. Podróż autem po Ukrainie wymaga od nas dostosowania swojej koncentracji do stylu jazdy tamtejszych kierowców. A ci niestety nie słyną z przestrzegania przepisów. Ścinają zakręty, nocą nie włączają świateł lub używają jedynie postojowych a ogólny stan techniczny ich pojazdów jest fatalny.  

Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Stan dróg na Ukrainie niestety również jest fatalny. Wszechobecne (zwłaszcza po zimie) dziury, są prawdziwym testem dla zawieszenia naszego samochodu. Bardzo łatwo pogiąć felgi, zalecana jest maksymalna koncentracja i dostosowanie prędkości do panujących na Ukrainie warunków, tak aby nie uszkodzić samochodu. Natomiast nawierzchnia w często odwiedzanym przez Polaków Lwowie, w większości składa się z kocich łbów poprzeplatanych torami tramwajowymi. Jazda po nich podczas opadów deszczu staje się wyjątkowo niebezpieczna. Auto zalecamy zostawiać na parkingach strzeżonych.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Ukrainie:

trójkąt ostrzegawczy
gaśnica
apteczka

Ceny paliw na Ukrainie:

95: 10,5 UAH
98: 11,5 UAH
ON: 10 UAH
gaz (LPG): 3,70 UAH

Wzdłuż głównych tras nie ma większych problemów z zatankowaniem gazu a ilość stacji oferujących ten rodzaj paliwa stale się powiększa. Gaz LPG jest również dostępny w każdym większym mieście i mimo że nie jest to paliwo tak popularne jak w Polsce, kierowcy nie będą mieli większego problemu z podróżowaniem po Ukrainie autem na gaz.

Zobacz też: Samochodem do Rumunii

Należy mieć na uwadze nie najlepszą jakość ukraińskiego paliwa. Należy tankować tylko i wyłącznie na dużych, sprawdzonych stacjach a omijać te małe. Skutki zatankowania ukraińskiego paliwa niskiej jakości, mogą być dla filtra paliwa i nowoczesnego silnika, opłakane. I nie zrekompensuje ich niższa cena tamtejszej benzyny.

Przykładowa wysokość mandatów:

przekroczenie prędkości o ponad 20 km/h: 420-510 UAH
nieprawidłowe parkowanie: 250-340 UAH
rozmawianie przez telefon: 425-510 UAH
niezapięte pasy: 250-340 UAH

Ukraińska policja lubi wymuszać większe mandaty i jeśli już zdarzy nam się go dostać, trzeba uiścić zapłatę w ciągu 15 dni, przed opuszczeniem Ukrainy. W przeciwnym razie może nas spotkać nawet zatrzymanie pojazdu do czasu wpłacenia pieniędzy. Chociaż funkcjonariuszom nie wolno przyjmować pieniędzy za mandaty, to niestety łapówki są na Ukrainie na porządku dziennym.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

pogotowie ratunkowe: 103
policja: 102
straż pożarna: 101
pomoc drogowa: 987

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP
Jarosławiw Wał 12, 01910 Kijów
tel: +38 044 230 00 700
www.kijow.polemb.net

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna fot. moto.wieszjak.pl
Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna fot. moto.wieszjak.pl

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK