| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem do Chorwacji

Samochodem do Chorwacji

Podróż samochodem do Chorwacji może odbywać się przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry. Przed przystąpieniem do podróży warto jednak poznać przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji, ile wynoszą opłaty za autostrady i jakiego wyposażenia potrzebuje nasz samochód.

Dopuszczalne prędkości w Chorwacji

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

90km/h

80 km/h

Pamiętajmy, że policja jest wyczulona na nietrzeźwych kierowców, ponieważ prawo nie przewiduje jazdy po posiadaniu ani jednego promila (0,0 promila) w przypadku kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych, wykonujących pracę. W przypadku pozostałych kierowców dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,49 promila.

Podróżując po Europie, wbrew ogólnemu postanowieniu Konwencji Wiedeńskiej, zakładającej podróżowanie z wyposażeniem wymaganym w kraju, w którym zarejestrowany jest samochód – należy wyposażyć samochód w wyposażenie wymagane w odwiedzanym kraju. Jeśli spędzamy nasz urlop w Chorwacji i zwiedzamy jej zakątki samochodem to nie zapomnijmy o apteczce pierwszej pomocy, trójkącie ostrzegawczym oraz komplecie zapasowych żarówek. Pojazd z przyczepą powinien mieć 2 trójkąty ostrzegawcze, a wszystkie pojazdy muszą mieć być wyposażone w kamizelkę bezpieczeństwa, która użyta musi być przez kierowcę lub pasażera podczas opuszczenia pojazdu na terenie zabudowanym, autostradzie czy też drodze szybkiego ruchu.

Zobacz też: Samochodem do Grecji

Opłaty drogowe i mandaty w Chorwacji

W Chorwacji nie ma możliwości oszczędzania pieniędzy podczas poruszania się autostradami. Przedstawiamy opłaty na poszczególnych autostradach:

- odcinkiem Bregana (gran. ze Słowenią) – Zagrzeb : 5 HRK

-  A1 z Zagrzebia do Ravca (koniec autostrady oddalony 155 km od Dubrownika) wynosi 209 HRK.

Przejazd mostami oraz tunelami również wymaga uiszczenia opłaty – most Krk ( 35 HRK za auto osobowe ), tunel UCka ( 28 HRK) oraz oraz wiaduktu Mirna na Istrii (14 HRK).

Najbardziej srogo karana jest jazda po spożyciu alkoholu, dlatego na razie wystrzegać się tego procederu. Za to wykroczenie możemy dostać mandat od 700 do nawet 15 tys. HRK, a nawet kierowca samochodu może trafić do aresztu na okres 60 dni. Oczywiście bez punktów karnych się nie obejdzie. Często dochodzi do zatrzymań paszportów oraz innych dokumentów na okres do 48 godzin – do chwili uregulowania mandatu. Mandatem może zakończyć się jazda z niepełnym wyposażeniem lub samochodem o złym stanie technicznym. Przejazd na czerwonym świetle to koszt od 2000 do 5000 HRK oraz 2 punkty karne, nieużywanie pasów bezpieczeństwa czy też używanie telefonu komórkowego podczas jazdy to 500 HRK mandatu, nieprawidłowe parkowanie to 300 HRK.

Zobacz też: Samochodem do Bułgarii

Aktualizacja: 14.07.2016

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podróż samochodem do Chorwacji może odbywać się przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry
Podróż samochodem do Chorwacji może odbywać się przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry

Parkowanie na wąskich, chorwackich uliczkach zabytkowych miasteczek nie jest łatwą sztuką fot. Mateusz Szymański
Parkowanie na wąskich, chorwackich uliczkach zabytkowych miasteczek nie jest łatwą sztuką fot. Mateusz Szymański

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK