| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Kazimierz Dolny – malownicze miasta położone nad Wisłą, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znany jest z licznych festiwali i artystycznej duszy. Odwiedzimy klimatyczny Rynek ze stylowymi kamieniczkami oraz Kazimierzowski Zamek. W Wojciechowie zapoznamy się z tajnikami kowalstwa, a w Nałęczowie napijemy się źródlanej wody w pijalni, po drodze odpoczywając na ławce obok Bolesława Prusa.

Z Warszawy trasą E372/DK 17 zajmuje 2 godz. i 30 minut. Odległość wynosi 146 km.

Z Wrocławia trasą 8/E67 i nr 12 przez Wieluń, Piotrków Trybunalski, Radom. Odległość pomiędzy miastami równa jest 395 km.

Przyjeżdżając na miejsce zostawmy samochód na jednym z parkingów przy wjeździe do centrum, które ulokowane są przy ulicy Puławskiej lub Senatorskiej. „Mały Gdańsk”, bo tak nazywane jest to miasteczko, jest idealny do zwiedzania na piechotę.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

Najbardziej rozpoznawalną częścią Kazimierza jest rynek. Codziennie spacerują po nim tłumy artystów i turystów, którzy okupują skupione wokół kamienic kawiarenki i bary. Pośrodku znajduje się drewniana studnia z kołem zamachowym i daszkiem. Z Rynku rozciąga się widok na ruiny zamku i basztę Esterki.

Reprezentatywną częścią miasta jest głównie zamek Kazimierza Wielkiego. Z tarasu i okien rozciąga się piękna panorama Kazimierza i Wisły. W podziemiach działa Galeria Zamek, w której dominuje malarstwo współczesne. W sezonie zamek jest czynny od 9 do 19, a po sezonie możemy odwiedzić go w weekendy między 11-14.

Tuż przy zamku znajduje się baszta, która otwarta jest w tych samych godzinach, co i zamek. Wchodzimy do niej drewnianymi stopniami prowadzącymi sześć metrów pod ziemię, a wewnątrz drewniana klatka schodowa prowadzi na górę. Przy dobrej pogodzie zobaczymy z jej wierzchołka panoramę Gór Świętokrzyskich.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Torunia

Przy ul. Lubelskiej schodkami dojdziemy do Małego Rynku. Znajdziemy tam charakterystyczne drewniane Jatki, które są pozostałością po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Będąc w Kazimierzu Dolnym musimy spróbować kogutów z ciasta w piekarni Cezarego Sarzyńskiego. Bez trudu odnajdziemy to miejsce, które znajduje się vis a vis kładki nad Grodarzem, która odchodzi od obu rynków.

Wyjeżdżając z Kazimierza i kierując się drogą na Łubki, dotrzemy do wsi Wojciechów. Wieża Ariańska, pochodząca z lat 1520-1540 jest pozostałością po dawnym zamku. Wieś ta nieodłącznie związana jest z kowalstwem, w lipcu odbywają się tu warsztaty dla kowali, a w Wieży Ariańskiej uruchomione zostało muzeum tej sztuki. Muzeum Ludowej Sztuki Kowalskiej możemy odwiedzić od pon. do sob. w godzinach 10-18.

Nałęczów z koleisłynie z Parku Zdrojowego i mieszczącej się tam pijalni wód. Samochód zostawimy przy bramie głównej na rogu ul. 1 Maja i Armatniej Góry. W tym samym budynku jest także palmiarnia.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Przed wejściem, przy kasie, należy kupić kubeczek za 10 groszy, jeśli nie jest się kuracjuszem. Kojącej wody obfitującej w magnez można napić się od 9.00 do 18.30. Nie tylko dla parku zdrojowego warto przyjechać do tego uzdrowiska.

Dużą wartość mają muzea: B. Prusa w pałacu Małachowskich oraz S. Żeromskiego. W obu ekspozycjach zapoznamy się z pamiątkami dotyczącymi wybitnych polskich pisarzy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »