| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Śladami sommelierów: Grudna Dolna

Śladami sommelierów: Grudna Dolna

Podróżując samochodem po Polsce warto mieć na uwadze winnice, które są coraz liczniejsze na geograficznej mapie Polski. Rekomendujemy odwiedzenie jednej z nich w województwie podkarpackim. Jest to pierwszy punkt programu wycieczki objazdowej po terytorium Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego.

Grudna Dolna położona jest 44 kilometry od Tarnowa na południe. Dojazd trasą nr 4. Z Rzeszowa musimy kierować się na północ także trasą nr 4 przez Sędziszów Małopolski i Wielopole Skrzyńskie. Odległość wynosi 52 kilometry.

Z Gdańska do Tarnowa trasą E75 oraz kawałkiem autostrady A1 dojedziemy w 9 godzin. Odległość pomiędzy dwoma miastami wynosi 615 kilometrów.

Z Lublina trasą nr 79 przez Sandomierz, Połaniec i Dąbrowę Tarnowską. Do Tarnowa są 224 kilometry.

Winnica Mokosza leży na Podkarpackim Szlaku Winnic. Jej teren to stok o nachyleniu ok. 18°, ze spadkiem w kierunku doliny niewielkiego potoku. Wysokość wynosi 310-330 m.n.p.m. Dzięki glebie klasy IVb, piaszczysto–gliniastej, średnio ciężkiej, panują tam idealne warunki do upraw winorośli. Z owoców ciemnych uprawia się Dunaj, Pinot Noir, Zweigelt, Marechal Foch. Z owoców jasnych z kolei Seyval Blanc, Chardonnay, Hibernal i Jutrzenka.

Zobacz też: Śladami sommelierów: Zachowice

Obecnie można tam podziwiać piękne widoki Pogórza Karpackiego, na tle których rozkwita winorośl. Jeżeli będziemy regularnie odwiedzać winnicę w gminie Brzostek to z czasem na pewno doczekamy się tam gospodarstwa agroturystycznego, które jest w trakcie realizacji. Na jego terenie będą odbywały się nie tylko degustacje win, lecz także warsztaty kulinarne czy wycieczki turystyczne po okolicy, połączone z rekreacją.

32 km. dalej znajduje się Dębica – stolica przemysłu oponiarskiego. Z Grudny Górnej dojedziemy tam trasą nr 73. Taki krótki odcinek można przejechać w ramach odpoczynku po zwiedzaniu winnicy. Historia produkcji opon w Dębicy sięga końca lat 30. XX wieku, kiedy powołano Centralny Okręg Przemysłowy. 1937 rok przyniósł Dębicy budowę wytwórni kauczuku, pierwszą oponę wyprodukowano zaś w 1939 roku. Po wojnie fabryka bardzo się rozwinęła. Od lat 90. właścicielem fabryki został amerykański koncern Goodyear.

Zobacz też: Śladami Sommelierów: Winnica nad Pilicą

Gmina Dębica posiada jeszcze wiele innych atrakcji. Warto odwiedzić Górę Śmierci – monumentalny pomnik poświęcony pomordowanym w obozie zagłady. Park podworski z XIX wieku położony jest 600 metrów od trasy nr 4 w kierunku Wisłoki. W jego centralnym punkcie znajdziemy podworski budynek mieszkalny, który postawiono w 1932 na gruzach dworu, pochodzącego z I wojny światowej. Park posiada wartościowe gatunki modrzewia, które można podziwiać podczas relaksacyjnego spaceru.

Winnica Mokosza
Hubert Baraniecki, Ewa Olszewska
Grudna Górna 61,
39-232 Grudna Dolna,
gm. Brzostek, pow. dębicki,
e-mail: vinitus@vinitus.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK