| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. II

Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. II

Podróż samochodem po Kielecczyznie nie może obyć się bez zawitania do Bodzentyna – z przepiękną kolegiatą i ruinami zamku. W rejonie czeka na nas także jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce oraz opactwo Benedyktynów. Nocleg przewidzieliśmy w jednym z gospodarstw agroturystycznych, zlokalizowanych u stóp Łysicy.

W Bodzentynie godnymi uwagi zabytkami są kościół kolegiacki oraz ruiny XIV–wiecznego zamku. Kolegiatę odnajdziemy naprzeciwko parku, tuż obok ulicy Langiewicza. Architektury kolegiaty nie można zdefiniować jednym stylem – budowla posiada najwięcej znamion cechy renesansowych oraz barokowych. W północnej nawie stoi tryptyk, który pochodzi z Krakowa. Autorstwo tryptyku przypisuje się M. Czarnemu, artyście spowinowaconemu z Witem Stwoszem.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gardna Wielka – Kluki

W sąsiedztwie kolegiaty znajdują się ruiny zamku. Prowadzi do nich drogowskaz (kierując się ulicą Langiewicza, należy skręcić w prawo). Wybudowany w II połowie XIV wieku, był miejscem przyjęcia pomorskich posłów przez Władysława Jagiełłę. Wydarzyło się to tuż przed Bitwą pod Grunwaldem. Obecnie można pospacerować pośród ruin.

Przy wyjeździe na Starachowice odnajdziemy miniskansen o nazwie „Chałupa Czernikiewiczów”. Jest to drewniana chata, w której zgromadzono dawne przedmioty gospodarstwa domowego i stroje ludowe. W podwórzu widnieją resztki wozowni oraz obora. Skansen czynny jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.

Pojedziemy drogą nr 752 w kierunku Starachowic. Kilka kilometrów na wschód od Bodzentyna, w miejscowości Tarczek, warto zatrzymać się choćby ze względu na Kościółek św. Idziego – jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Władysławowo

W Świętym Krzyżu znajduje się opactwo benedyktyńskie, w którym podziwiać będziemy relikwiarz Krzyża Świętego, trumny ze zwłokami fundatorów, ukryte w podziemiach opactwa. Największy podziw budzą domniemane zwłoki Jeremiego Wiśniowieckiego – bohatera „Ogniem i Mieczem”. Można je obejrzeć przez szybę. Opactwo można zwiedzać codziennie pomiędzy 9.00-12.30 i 13.00-17.00. Dojazd do Świętego Krzyża szosą nr 74 w kierunku Lublina.

Z Warszawy trasą nr 7 przez Białobrzegi, Radom, Skarżysko-Kamienną. Trasę przejedziemy w niecałe 3 godziny.

Z Torunia trasą E75 i drogą nr 74 przez Włocławek, Ożarów, Łódź i Piotrków Trybunalski. Odległość wynosi 321 kilometrów. Koszt paliwa w jedna stronę to ok. 130 zł.

Baza noclegowa

Ośrodek wypoczynkowy „Jodełka”, Święta Katarzyna, ul. Kielecka, 326-010 Bodzentyn. Cena za pokój 1-osobowy : 140 zł, 2-osobowy - 195 zł. W cenę wliczone jest śniadanie. W obiekcie można skorzystać z restauracji serwującej dania kuchni regionalnej. Usytuowanie u stóp Łysicy daje możliwość pieszych wędrówek i rekreacji.

Agroturystyka pod Bukiem, ul. Śniadka Druga 11, Bodzentyn, tel. 692-887-388 end_of_the_skype_highlighting end_of_the_skype_highlighting. Pokój 2-osobowy - 50-70 zł/pokój, 3-osobowy - 75-105 zł/pokój, 4-osobowy - 100-140 zł/pokój. Pokoje wyposażone w TV; plac zabaw dla dzieci, miejsce na ognisko, grill.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK