| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. V

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. V

Podczas tej wycieczki na przykładach drewnianych kościołów poznamy tzw. styl wieluński oraz będziemy eksplorować największy zabytek Wielunia – Bramę Krakowską. W dalszym etapie podróży pojedziemy samochodem do Grębienia i Ożarowa.

W Wieluniu zaczniemy od Bramy Krakowskiej, czyli ośmiobocznej ceglanej budowli o charakterze wieżyczki zegarowej oraz klasycystycznego ratusza, w którym rezydują lokalne władze. W jednej z części baszty znajduje się galeria art déco. Samochód zostawimy na znajdującym się przed obiektem parkingu. Jest tam również mały skwer, na którym latem można odpocząć na ławce, podziwiając jednocześnie fragmenty murów Bramy Krakowskiej, dawniej nazywaną - Rudzką.

Warto udać się w rejony ulicy Narutowicza, gdzie znajduje się Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Czynne jest w soboty (10-13) i niedzielę (11-15). Muzeum mieści się w dawnym budynku poklasztornym ss. bernardynek.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

Nasza podróż samochodem po okolicy pokaże nam mnogość przykładów drewnianej architektury sakralnej. Będą to kościółki stojące m.in. w Naramicach, Gaszynie, Popowicach, Łaszewie i Grębieniu. Za wzorcowy przykład wieluńskiej architektury uchodzi XVI-wieczny kościół w Łaszewie.

Z Wielunia do Grębienia dojedziemy drogą nr 45 w kierunku Opola i Kluczborka. To właśnie tam znajdziemy jeden z nielicznych przykładów architektury wieluńskiej, Kościółek Trójcy Świętej – warto zwiedzić jego wnętrze podczas niedzielnej mszy.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu

Na drodze nr 45 skręćmy w prawo w Wierzbiu, dokładnie za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Po dwóch kilometrach ujrzymy drogowskaz Ożarowa – zwiedzimy tam XVIII–wieczny dwór zaadaptowany na muzeum. We wnętrzu mieści się salon, buduar i alkowa, pokój myśliwski, gabinet, sala jadalna, pokoik dziewczęcy.

Do największych zabytków ekspozycji zgromadzonej z dworów Ziemi Wieluńskiej, zaliczają się: barokowe szafy, skrzynie i kufry z XVIII i XIX wieku czy zespół portretów szlachty wieluńskiej z XVII i XVIII wieku. Muzeum czynne jest wt-pt. w godzinach 9.00-15.30, a w soboty i niedziele - 12.00-15.30. Bilety w cenach: 3,50 zł - normalny, 2,50 zł – ulgowy. Istnieje możliwość wynajmu przewodnika w cenie 11 złotych.

Z Częstochowy do Wielunia dojedziemy drogą nr 14 przez Krzepice. Do miejsca rozpoczynającego trasę wycieczki jest zaledwie 68 kilometrów.Z Cieszyna autostradą A4, trasą E40 dojeżdżamy na miejsce w ponad 3 godziny. Do przejechania mamy 203 kilometry.

Zajazd Boryna, znajduje się przy trasie na Łódź i Sieradz, tel. 43 8434425, lokal posiada 30 miejsc noclegowych z łazienkami; ekskluzywna restauracja i parking dla gości.

Hotel Warszawski, ul. Sieradzka 2,Wieluń tel. 438434126. Obiekt posiada 36 miejsc noclegowych, mały i płatny parking dla gości.

Cukiernio-kawiarnia „U Jarka”, ul. Narutowicza 11, Wieluń

Kawiarnia Tessa–Rossa, ul. Sieradzka 2,Wieluń tel. 512390830

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK