| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend : gmina Janów

Samochodem na weekend : gmina Janów

Rekomendujemy spędzenie weekendu w Janowie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W bliskiej odległości – Złoty Potok z rezerwatem Parkowe i Pstrągarnią Raczyńskich czy rezerwat przyrody Bukowa Kępa. Gmina położona jest 30 kilometrów od Częstochowy.

Najszybciej dojedziemy do Janowa z Częstochowy – drogą nr. 46 przez Olsztyn i Piasek. Przejazd nie powinien zając więcej niż 30 minut. Z Białegostoku trasą nr. E67 przez Wyszków, Warszawę i Częstochowę. Odległość wynosi 436 km. Wycieczkę objazdową rozpoczniemy nad Wiercicą, we wsi Janów. Charakteryzuje ją XIX-wieczna zabudowa, okalająca prostokątny rynek mieszczący się w centrum wsi. Warto zatrzymać się na chwilę przy kościele parafialnym, który oddalony jest w bliskiej odległości od rynku. Janów stanowi doskonały punkt wypadowy w dolinę Wiercicy. Rezerwat Parkowe oraz Ostrężnik czy okolice Złotego Potoku mogą być inspiracją do następnej wycieczki.

Jeżeli udamy się na południe od drogi Gorzków Stary – Bystrzanowice, dojedziemy do rezerwatu Bukowa Kępa. Rozciąga się na terenie gmin Janów i Niegowa. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać charakterystyczne dla Jury wapienie skalne – ostańce oraz ściany skalne o wysokości ponad 10 metrów. W południowo - wschodniej części rezerwatu – napotkamy rzadki krajobraz lessowy, który będzie wyróżniał się wąwozami o głębokości dochodzącej do 10 metrów. W Bukowej Kępie znajdują się rzadkie okazy flory, która nie została jeszcze w pełni zbadana. Można wymienić jak dotąd 6 rzadkich roślin objętych ścisłą ochroną : wawrzynek wilczełyko, widlak-wroniec widlasty, storczyki : buławnik czerwony i wielokwiatowy, gnieźnik leśny oraz parzydło leśne.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

Jeżeli oddalimy się w stronę północną od rezerwatu, natrafimy na Dwór w Bystrzanowicach. Znajdujący się tam dworek z poł. XIX w. należał do zarządcy folwarku, który był częścią rodu Raczyńskich – właścicieli słynnej pstrągarni w Złotym Potoku. Przed wejściem zauważymy charakterystyczną kolumnadę. Obierając kierunek na południowy zachód, dojedziemy do wzgórz Trzebniowskich. Charakteryzują się łagodnymi wzniesieniami, które urozmaicone są białymi skałami, kępami drzew i krzaków. Ich szczyty są prawie w ogóle niezalesione.

Zobacz również: Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. I

Hotel „Kmicic”, ul. Majora Wrzoska Złoty Potok, Janów, Śląskie, Tel. 69 830-49-30. Za pokój 1-osobowy zapłacimy minimum 64 zł. Pokój 2-osobowy to koszt w granicach 160 zł. W cenie noclegu śniadanie, pokoje z łazienkami, w pokoju: TV-SAT, radio, telefon. Gospodarstwo agroturystyczne „Wichrowe Wzgórza”, ul. Sikorskiego Złoty Potok, Janów, Śląskie. Pokój 2 osobowy - 60-80/pokój, 3 os. - 90-12/pokój, 4 os – 120-160 zł. Dzieci do lat 12 - 50% ceny, pokoje z łazienkami i osobnymi wejściami oraz aneksami kuchennymi.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK