| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend : gmina Janów

Samochodem na weekend : gmina Janów

Rekomendujemy spędzenie weekendu w Janowie na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. W bliskiej odległości – Złoty Potok z rezerwatem Parkowe i Pstrągarnią Raczyńskich czy rezerwat przyrody Bukowa Kępa. Gmina położona jest 30 kilometrów od Częstochowy.

Najszybciej dojedziemy do Janowa z Częstochowy – drogą nr. 46 przez Olsztyn i Piasek. Przejazd nie powinien zając więcej niż 30 minut. Z Białegostoku trasą nr. E67 przez Wyszków, Warszawę i Częstochowę. Odległość wynosi 436 km. Wycieczkę objazdową rozpoczniemy nad Wiercicą, we wsi Janów. Charakteryzuje ją XIX-wieczna zabudowa, okalająca prostokątny rynek mieszczący się w centrum wsi. Warto zatrzymać się na chwilę przy kościele parafialnym, który oddalony jest w bliskiej odległości od rynku. Janów stanowi doskonały punkt wypadowy w dolinę Wiercicy. Rezerwat Parkowe oraz Ostrężnik czy okolice Złotego Potoku mogą być inspiracją do następnej wycieczki.

Jeżeli udamy się na południe od drogi Gorzków Stary – Bystrzanowice, dojedziemy do rezerwatu Bukowa Kępa. Rozciąga się na terenie gmin Janów i Niegowa. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać charakterystyczne dla Jury wapienie skalne – ostańce oraz ściany skalne o wysokości ponad 10 metrów. W południowo - wschodniej części rezerwatu – napotkamy rzadki krajobraz lessowy, który będzie wyróżniał się wąwozami o głębokości dochodzącej do 10 metrów. W Bukowej Kępie znajdują się rzadkie okazy flory, która nie została jeszcze w pełni zbadana. Można wymienić jak dotąd 6 rzadkich roślin objętych ścisłą ochroną : wawrzynek wilczełyko, widlak-wroniec widlasty, storczyki : buławnik czerwony i wielokwiatowy, gnieźnik leśny oraz parzydło leśne.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

Jeżeli oddalimy się w stronę północną od rezerwatu, natrafimy na Dwór w Bystrzanowicach. Znajdujący się tam dworek z poł. XIX w. należał do zarządcy folwarku, który był częścią rodu Raczyńskich – właścicieli słynnej pstrągarni w Złotym Potoku. Przed wejściem zauważymy charakterystyczną kolumnadę. Obierając kierunek na południowy zachód, dojedziemy do wzgórz Trzebniowskich. Charakteryzują się łagodnymi wzniesieniami, które urozmaicone są białymi skałami, kępami drzew i krzaków. Ich szczyty są prawie w ogóle niezalesione.

Zobacz również: Samochodem na weekend: ziemia lubuska cz. I

Hotel „Kmicic”, ul. Majora Wrzoska Złoty Potok, Janów, Śląskie, Tel. 69 830-49-30. Za pokój 1-osobowy zapłacimy minimum 64 zł. Pokój 2-osobowy to koszt w granicach 160 zł. W cenie noclegu śniadanie, pokoje z łazienkami, w pokoju: TV-SAT, radio, telefon. Gospodarstwo agroturystyczne „Wichrowe Wzgórza”, ul. Sikorskiego Złoty Potok, Janów, Śląskie. Pokój 2 osobowy - 60-80/pokój, 3 os. - 90-12/pokój, 4 os – 120-160 zł. Dzieci do lat 12 - 50% ceny, pokoje z łazienkami i osobnymi wejściami oraz aneksami kuchennymi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK