REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować sprzęt do podróży – baza POI

Kajetan Puszek
Bazę POI należy często aktualizować; fot. Newspress
Bazę POI należy często aktualizować; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem w krajową czy zagraniczną podróż pamiętajmy o aktualizacji baz POI w naszym GPS. Punkty POI to przydatne adresy lokalizacji, zawierające budynki użyteczności publicznej, stacje benzynowe, apteki, bazy hotelowe i punkty gastronomiczne. Aktualizacji można dokonać bezpłatnie w większości serwisów internetowych.

Dzięki POI, podróżując z Warszawy do Białegostoku będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie zatrzymać się na stacji benzynowej na trasie przelotowej, znaleźć zajazd w Starym Jeżewie czy też aptekę w Białymstoku. Podczas wyjazdu na stok do Beskidu Śląskiego będziemy informowani o wyciągach narciarskich czy najbliższych hotelach, w których będzie można się zatrzymać. Dlatego szalenie istotne jest posiadanie aktualizacji POI, bez której podróż może okazać się znacznie trudniejsza.

REKLAMA

Baza POI zawiera także informacje o fotoradarach, kontrolach radarowych, a także o nieoznakowanych autach policyjnych. Dzięki niej dowiemy się także o stanie dróg, warunkach na nich panujących, czy robotach na nich prowadzonych.

W np. Szwajcarii niezgodne z prawem jest posiadanie urządzeń informujących o fotoradarach, co w Polsce jest zupełnie legalne. Jako sygnatariusze konwencji wiedeńskiej musimy przestrzegać przepisów drogowych państwa, w którym auto jest zarejestrowane. W praktyce jednak władze obcych państw nie zawsze „stosują się” do postanowień konwencji. Zapoznajmy się więc z przepisami kraju, do którego wyjeżdżamy na narty – oszczędzi nam to nerwów.

Zobacz też: Wyprawa samochodem na Rodos

Jak zaktualizować bazę POI?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane pobieramy na dysk twardy komputera, a później przenosimy na kartę pamięci GPS. Na stronie, z której pobieramy aktualizacje, widnieją informacje, gdzie mamy zapisać folder POI. Oprogramowanie zarządzające zasobami sprzętu, TomTom Home czy Brecker, automatycznie aktualizuje punkty POI.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny

Większość baz POI jest dostępna za darmo. Jeżeli przeszukamy sieć, to na pewno uda nam się ściągnąć właściwe aktualizacje. Na niektórych serwisach znajdziemy płatne aktualizacje, płacimy wówczas za program nawigacyjny i mapy.

Jak działa POI ?

Za pomocą przycisku „Opcje” zaznaczamy lub odznaczamy kategorie POI. Poprzez opcję „Dodaj Kategorię” możemy definiować nowe kategorie, np. do wyświetlanych ośrodków narciarskich dodajemy bazę hotelów w okolicy. Jeżeli na nawigatorze pojawi się zbyt dużo punktów POI, cześć z nich nie będzie wyświetlana (automatyczna filtracja). Do punktów na mapie przypisane są szczegółowe informacje, których możemy zaczerpnąć poprzez dotknięcie rysikiem punktu POI. Dokładniejsze informacje pojawiają się po kliknięciu na dymek. Można to zrobić poprzez wejście w menu kontekstowe i wybranie opcji „Info”. Wówczas wyświetlają się dane kontaktowe obiektu, krótki opis, ceny noclegu itd. Po naciśnięciu przycisku „dzwoń” u dołu wyświetlonego okna i potwierdzeniu swojej decyzji, zostaniemy połączeni z obiektem. Ta opcja nie dotyczy każdego rodzaju oprogramowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA