REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Kajetan Puszek
Fot. Suzuki
Fot. Suzuki

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy zwiedzenie Rezerwatu przyrody w Podlesicach, który znajduje się na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Mówi się, że grupa ostańców znajdująca się na terytorium rezerwatu zaliczana jest do najbardziej malowniczych w regionie. W pobliżu Góry Zborów będziemy mogli wypocząć w gospodarstwie agroturystycznym.

Dojazd

REKLAMA

Rezerwat znajduje się w Podlesicach, w powiecie zawierciańskim, województwie śląskim. Z Częstochowy jedziemy drogą E75, następnie trasami 791 i 792. Droga wiedzie przez Poczesną, Żarki i Kotowice. Odległość wynosi 53 km. Z Poznania natomiast pojedziemy autostradą A2 oraz trasą E75. Trasę pokonuje się w niecałe 5 godzin.

Co warto zwiedzić?

Na terenie rezerwatu mieści się Góra, Zborów zwana również Berkową Górą oraz Pasmo Kołoczek, które należy do południowej części Skał Kroczyckich. Znajdujące się tam ostańce to interesujące formy skalne, często przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce. Jeżeli będziemy kierować się z zachodu na wschód, to natrafimy na skalny kompleks o nazwie Krucze Skały. Ponadto zachęcamy do eksploracji kilkumetrowego zapadliska o nazwie Ogródek. Warta zobaczenia jest także skała Młynarz, Filar Wyklętych czy też Cyrk – kocioł skalny z pionowymi skałami.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pobliżu znajduje się skała Rygiel z licznymi kolebkami, a za nią na północnej stronie rozciąga się skała Blocheńska. W skale Wielki Dziad znajduje się wejście do Jaskini Kalesonowej. W sąsiedztwie tej formy krasowej naszym oczom ukażą się skały, tj. Budda, Napoleon i Ptak. W kompleksie skał Kołoczyka znajduje się również Jaskinia Berkowa.

Fauna i flora

Jeżeli lubimy obcować z przyrodą to przebywanie w rezerwacie w Podlesicach dostarczy nam wiele przeżyć. Bogactwo flory regionu to kozłek trójlistkowy, mącznica lekarska, goździk siny, dziewięćsił bezłodygowy, irga zwyczajna. Znajdziemy tu także reliktowe stanowisko skalnicy gronkowej dotychczas spotykanej tylko w partiach alpejskich.Objęte ochroną lasy i skały rezerwatu zamieszkiwane są m.in. przez drozdy skalne (nagórnik skalny), kilka gatunków puchaczy, kląsawkę, dzierzbę rudogłową. Do pozostałych gatunków można zaliczyć kopciuszka, pustółka oraz krzyżodzioba sosnowego i świerkowego. Jest to jednocześnie ostoja rzadkiego w Polsce motyla - skalnika.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Jeżeli znajdziemy się na Górze Zborów podczas dobrych warunków pogodowych, to będziemy mogli dostrzec z niej m.in. zamki w Podzamczu, w Morsku, w Mirowie i Bobolicach, tudzież rozpoznać na horyzoncie skały Okiennika Wielkiego. Co ciekawe, widoczne są z jej wierzchołka kontury Zawiercia, Myszkowa czy pobliskich Kroczyc. Nie bez kozery mówi się, że widok z Góry Zborów zaliczany jest do jednego z najbardziej imponujących i zapierających dech w piersiach na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Ciekawostką jest, że na jej szczycie znajduje się wieżyczka triangulacyjna wybudowana przez Niemców podczas II wojny światowej. Na stokach góry wykonane zostały niegdyś liczne rowy strzeleckie i przeciwczołgowe.

Agroturystyka

Agroturystyka „Związek Gmin Jurajskich”, Podlesice 78, 42-425 Kroczyce. Agroturystyka proponuje pokoje znajdujące się w domu z pełnym węzłem sanitarnym. Cena od osoby – 25 zł/doba. W znajdującym się naprzeciwko Ośrodku Ostaniec – korty tenisowe, dyskoteka, restauracja. W bliskiej odległości szlaki turystyczne prowadzące na Górę Zborów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA