| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie cz. II?

Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie cz. II?


Proponujemy wycieczkę po Tykocinie, Choroszczy i Supraśli. Wsie znajdują się w sercu kresów wschodnich i dzięki bogactwu przyrody Puszczy Knyszyńskiej zapewniają niezapomniany wypoczynek na łonie natury.

Z Białegostoku 30 km szosą nr 18, następnie skręcamy w Złotoryi i poruszamy się widokową boczna drogą wzdłuż Doliny Narwi. Odległość wynosi 29 kilometrów.

Z Bielska–Białej trasą E75 i 8/E67 przez Częstochowę, Wyszków, Białystok. Odległość pomiędzy punktem A i punktem B wynosi 520 km.

Województwo Podlaskie to nie tylko dziewicza przyroda, której najlepszym reliktem jest Puszcza Białowieska. W rejonie Białegostoku obecnych jest wiele zabytków, których przykłady można mnożyć. Jednym z nich jest Tykocin.

Zobacz też: Szlakami Jury: historia Doliny Prądnika

Otrzymał on prawa miejskie w 1425 roku od księcia Janusza Mazowieckiego. Rekomendujemy eksplorację pomnika Orła Białego, który można znaleźć na ulicy Bernardyńskiej. Rynek o kształcie trapezu pochodzi z czasów lokacji miasta i w jego sercu znajdziemy pomnik S. Czarneckiego z 1763 roku. Ponadto nie możemy przegapić Kościoła Świętej Trójcy. Wchodząc do środka naszym oczom ukażą się popiersia i freski - J.K. Branickiego oraz J. Potockiego. Przy ul. Koziej 2 stoi, druga co do wielkości w kraju, Synagoga. Obejrzeć ją od środka możemy od wtorku do niedzieli w godzinach 10–17. Zaraz obok znajduje się dawny dom talmudyczny. Wnętrze synagogi bogate jest w żydowskie elementy kultu - Aron Ha Kodesz i świeczniki.

Zobacz też: Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

W pobliskiej Choroszczy, najciekawszym zabytkiem, bez dwóch zdań, jest letni pałacyk Branickich. We wnętrzu zostało zainicjowane Muzeum Wnętrz, a w pobliskich budynkach można obejrzeć dawną oficynę, kuźnie i stajnie. Najszybszy dojazd do pałacu prowadzi z rynku ul. Branickiego i Sienkiewicza w kierunku szpitala.

Na terytorium Puszczy Knyszyńskiej znajduje się Supraśl, miejscowość o charakterze uzdrowiskowym – jedna z nielicznych w tym regionie. Najbardziej wartościowym zabytkiem miasteczka jest zespół klasztorny Bazylianów. W skład kompleksu wchodzi barokowa brama – dzwonnica z końca XVIII w., pozostałości cerkwi Zwiastowania N.M.P oraz manierystyczny pałac archimandrytów. W tym ostatnim zabytku powstało muzeum, w którym znajdują się XVI–wieczne freski pochodzące ze zburzonej cerkwi.

Pensjonat „Pod Czarnym Bocianem” , ul. Poświętna 16, Tykocin, tel. (85) 718-74-08; 5 pokoi dwuosobowych z łazienkami w cenie od 35 złotych od osoby. Atutem jest widok nieskażonej przyrody brzegu Narwi.

Pensjonat „Bohema” , pl. Kościuszki 1, Supraśl, tel. (85) 718-31-80. Ceny od 110 złotych od osoby. Pensjonat posiada ogród, w którym można odpocząć w ciszy i spokoju. Malowniczo położone miejsce, które pozwala delektować się urokiem kresów wschodnich.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK