REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I

Kajetan Puszek
Citroen AX, fot. Newspress
Citroen AX, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Weekend w Puszczy Białowieskiej kojarzy nam się z wczasami pod namiotem – nic bardziej mylnego, choć podczas naszej wycieczki nie zabraknie rezerwatu pokazowego z żubrem w tle. W prawosławnej Hajnówce znajdziemy jedną z największych cerkwi w kraju. W Białowieży wkroczymy na teren Białowieskiego Parku Narodowego.

REKLAMA

Do Białowieży prowadzi tylko jedna szosa z Hajnówki , którą legalnie można dojechać samochodem. Na przejazd większością leśnych dróg należy mieć zezwolenie. Hajnówka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mało jest tu ciekawych zabytków, gdyż Hajnówka należy do najmłodszych miast w województwie podlaskim. Ludność miasta nazywanego „Bramą do Puszczy” w 80% stanowią wyznawcy prawosławia.

REKLAMA

Na dowód tego wybudowano tutaj jedną z największych świątyń prawosławnych w Polsce – Sobór Świętej Trójcy, która na dwóch kondygnacjach może jednorazowo pomieścić 5 tys. wiernych. Warto zwrócić uwagę na witraże, ikonostas i ogromny żyrandol w kształcie prawosławnego krzyża. Bardzo znanym miejscem w Hajnówce jest „Bar u Wołodzi”, w którym panuje wystrój w stylu komunistycznym. Cała masa flag, mundurów czy wypisanych na ścianach rewolucyjnych haseł stwarza niebywałą atmosferę. W widocznym punkcie lokalu umiejscowione jest popiersie Lenina.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Władysławowo

REKLAMA

Po drodze z Hajnówki znajduje się Białowieski Park Narodowy oraz 21 rezerwatów przyrody. Możemy je eksplorować tylko pieszo lub rowerem. Kilometr przed Białowieżą, jadąc szosą, po prawej stronie ujrzymy „Miejsce Mocy”. Dostaniemy się tam 2-kilometrową ścieżką dydaktyczną. Znajduje się tam szereg gatunków roślin: dęby, sosny, kamienny krąg. Miejsce Mocy jest obiektem częstych wizyt radiestetów, którzy twierdzą, że wytwarza ono pole magnetyczne mające pozytywne oddziaływanie na człowieka.

W Białowieży znajduje się Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy z jedynym w Polsce ikonostasem wykonanym z chińskiej porcelany. Nie możemy przegapić Parku Pałacowego w stylu angielskim. Jeżeli skierujemy się z niego na północ, ujrzymy wejście do Białowieskiego Parku Narodowego. Wstęp możliwy jest tylko z przewodnikiem. Rezerwat ścisły jest jedynym w Europie fragmentem pierwotnej puszczy, nietkniętej działalnością człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Kierując się 1 km od szosy Białowieża – Hajnówka i skręcając później w prawo dotrzemy do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt. Rezerwat oddalony jest 7 km od Białowieży i jest to prawdziwe puszczańskie zoo. W warunkach zbliżonych do naturalnych żyją tam żubry – żywe ikony Puszczy Białowieskiej, oraz sarny, jelenie, żubronie i tarpany.

Baza noclegowa

Pensjonat Unikat, ul. Waszkiewicza 39, Białowieża, pokoje 1 i 2-osobowe, możliwość wyżywienia. Na terenie pensjonatu istnieje możliwość organizacji ogniska na terenie puszczy.

Hotel Orzechowski, ul. Piłsudskiego 14, Hajnówka. Pokoje 1 i 2-osobowe z łazienkami, telefonem, TV. Na terenie obiektu restauracja, grill–bar i parking strzeżony. Hotel o najwyższym standardzie w rejonie Puszczy Białowieskiej.

Dojazd

Z Białegostoku trasą nr 685 jedziemy 1 godzinę i 8 minut. Po przejechaniu niespełna 60 km dojeżdżamy do Hajnówki.

Z Lublina trasą nr 19 jedziemy 3,5 godziny. Do Hajnówki jest 231 km.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA