| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik

Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik

Dolina Kluczwody położona pomiędzy Olkuszem a Krakowem, dzięki bogactwu krajobrazu, stanowi świetne zaplecze na wycieczkę objazdową samochodem. Na terenie Doliny zwiedzimy także Jaskinie Wierzchowską, która posiada najdłuższą trasę turystyczną w Polsce.

Dolina Kluczwody jest doskonałym miejscem na wycieczkę objazdową samochodem po terenach rozciągających się pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Wsie położone są niespełna 30 km na północny - wschód od Olkusza, jadąc drogą krajową nr 94.

Z Krakowa jadąc drogą nr 79 dojedziemy na miejsce w niecałe 30 minut.

Część terytorium Doliny zajmuje Rezerwat Leśny, który usytuowany jest między Gackami i Wierzchowem. Rok 1989 przyjmuje się za oficjalną datę powstania rezerwatu – który stworzony został w celu ochrony lasu grądowego oraz zbiorowisk roślinności naskalnej i charakterystycznego krajobrazu. Łączna powierzchnia rezerwatu wynosi 35,29 hektarów. Przyroda Doliny Kluczwody jest pełna sprzeczności – z jednej strony okalają ją buki oraz modrzewie, z drugiej w oczy rzucają się puste przestrzenie z wysokimi skałkami.

Zobacz również: Samochodem na weekend : Miastko

Jeżeli udamy się w środkową część doliny w stronę skały Zamczysko, będziemy mieli okazję zetknąć się z pozostałością po małej średniowiecznej fortyfikacji. Interesująca jest linia graniczna zaborów austriackiego i rosyjskiego, która znajduje się na północ od ruin. Przy rzece ustawiono dwa stylizowane słupy graniczne.

Dużą wartość krajoznawczą posiadają znajdujące się na wschodnim zboczu doliny Mączne Skały. Znajdują się pomiędzy odcinkiem drogi prowadzącym z Białego Kościoła do Zelkowa a Skałami Zamkowymi. Ze szczytu rozciąga się malownicza panorama na Dolinę Kluczwody.

Jaskinia posiada najdłuższą trasę ze wszystkich jaskiń w Polsce. Jest ona drugą co do wielkości jaskinią jurajską. Z Ojcowskiego Parku Narodowego należy wrócić do Skały i stamtąd drogą nr 778 udać się w stronę Krakowa. Po pokonaniu kilku kilometrów skręcamy w Korzkwi w prawo, następnie znów w prawo. Dojeżdżając do miejscowości Biały Kościół skręcamy w lewo na Zabierzów, z tej drogi w prawo w asfaltową drogę w kierunku Wierzchowia. W tym miejscu znajduje się niewielki parking, z którego udamy się oznakowaną ścieżką do jaskini.

Jaskinia Wierzchowska Górna czynna jest od 9 kwietnia do 30 kwietnia od 9. do 16.00, od maja do sierpnia od 9.00 do 17.00, od września do października od 9.00 16.00 i w listopadzie od 9.00 do 15.00. Wejście dla turystów zawsze zaczyna się o pełnych godzinach – dobrze o tym pamiętać planując eksploracje z przewodnikiem.

Zobacz również: Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Ceny biletów:
normalny - 12 PLN
ulgowy - 10 PLN

Jaskinia Wierzchowska
32-089 Wierzchowie,

http://www.podziemia.pl

Jaskinia Mamutowa jest to wielowarstwowe stanowisko jaskiniowe, o długości 105 metrów. Geneza jaskini jest datowana na 40–25 tys. lat temu. Obiekt jest dostępny nie tylko dla speleologów, którym jaskinia stwarza idealne warunki do wspinaczki po trasach o różnym stopniu zaawansowania. Najlepsze warunki do eksploracji jaskini panują w lecie. Obiekt przez cały rok jest miejscem ekspedycji speleologicznych. Przełomowym momentem w dziejach jaskini było odbycie trasy o nazwie „Chomeini” przez Piotra Korczaka w 1987 roku, która wyznaczyła nowe standardy speleologiczne w Jaskini Mamuciej.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK