REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: okolice Szczecina

Kajetan Puszek
fot. Mercedes
fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

W Szczecinie zwiedzimy zamek książąt Pomorskich, w pobliskich wsiach tj. Kołowo czy Kołbacz zauroczą nas nie tylko krajobrazy, ale także osobliwe zabytki. Szczecin – miasto położone w głębi lądu, jest jednocześnie portem morskim. Stanowi doskonały punkt wypadowy do Berlina, oddalonego o 150 kilometrów.

Atrakcje Szczecina

REKLAMA

W Szczecinie nie możemy ominąć Zamku Książąt Pomorskich, który skupia wiele rodzajów ekspozycji m.in.: Galerię Północną, Muzeum Zamkowe, Komnatę Jana Fryderyka, Komnatę Elżbietańską. Bilet wstępu na wystawy kosztuje od 4 do 6 złotych, bilety ulgowe zakupimy za cenę od 1 do 4 złotych. Wystawy są czynne w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 – 18 przez cały rok. Wyjątek stanowi wieża – jej eksploracja jest możliwa tylko i wyłącznie od 1 maja do 30 września. Warte obejrzenia jest Muzeum Zamku Książąt Pomorskich.

Zobacz również: Podróż samochodem pod Kanałem La Manche

W zabytkowych wnętrzach i na dziedzińcach zamku odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. Do najsłynniejszych zaliczamy: Wiosenne Koncerty Gitarowe i Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Inne warte zobaczenia zabytki Szczecina to Wzgórze Napoleona czy Wały Chrobrego. Te ostatnie charakteryzują się pawilonami, fontannami i rzeźbami. Zostały postawione na gruzach dawnego fortu Leopolda (1902-1906).

Przebieg trasy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nasza wycieczka objazdowa rozpoczyna się we wsi Kołowo. Jest ona położona na terenie Puszczy Bukowej i należy do najstarszych na Pomorzu Szczecińskim. Jej powstanie związane jest z zakonem cystersów z pobliskiego Kołbacza. Założyli ją w 1183 roku.

Następnie drogą wojewódzką nr 120 kierujemy się do Kołbacza. Za Kołowem droga asfaltowa przechodzi w żużlową a później jedziemy po „kocich łbach”. Mimo to, nie powinno być problemów z poruszaniem się po niej samochodem. Kołbacz usytuowany jest w pobliżu Jeziora Miedwie. Zaraz przy wjeździe do miejscowości znajduje się „Czarci Głaz” – alandzki granit rapakiwi. Na pomniku przyrody widnieje tablica upamiętniająca 800 – lecie Kołbacza. Głaz ma 9 metrów obwodu oraz 2,2 m. wysokości. Warto zobaczyć tam także klasztor pocysterski pochodzący z XII wieku.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Niespełna 7 km od Kołbacza, w pobliskiej Kobylance zobaczymy lapidarium sepulkralne. Znajduje się ono w części dawnego cmentarza ewangelickiego i gromadzi ok. 50 krzyży, wiele kamiennych i metalowych fragmentów nagrobnych oraz 6 zabytkowych ogrodzeń.

Dojeżdżając do Stargardu Szczecińskiego – jednego z większych miast Pomorza Zachodniego usytuowanego na rzeką Iną, udajmy się na zachodnie dzielnice miast. Pośród nich znajduje się głaz z symbolem globu ziemskiego, upamiętniający przecięcie dzielnic przez 15 południk.

Informacje praktyczne

Z Poznania prowadzi droga E65, której przejechanie zajmie nam ok. 3 godzin i 45 minut.

Restauracje

Stargard Szczeciński

Ratuszowa, ul. Kramarska 1, specjalność zakładu : medalion z owocami egzotycznymi
Huong Nam, ul. Chrobrego 7a, kuchnia wietnamska.

Szczecin

Chief, ul. Rajskiego 16, kuchnia rybna

Bajka, al. Niepodległości 30, kuchnia staropolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA