| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. I

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. I

Szlak Zamków Gotyckich to łącznie 642 kilometrowa trasa, prowadząca po najbardziej atrakcyjnych zamkach biskupich, kapitulnych i krzyżackich. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze. Pierwszy etap wycieczki wiedzie z Bytowa do Malborka.

Z Warszawy DK 61 i 59 przez Legionowo, Pułtusk, Myszyniec, Ostrołękę. Odległość 237 km. Cena paliwa ok. 100 zł. Z Krakowa trasą E77 przez Radom, Warszawę, Ostrołękę, Mrągowo. Czas przejazdu wynosi ok. 8 godzin. Przybliżona cena za paliwo to 225 złotych.

Sugerowana przez nas trasa rozpoczyna się w Bytowie na Kaszubach, wiedzie przez m.in. przez Człuchów, Nowe i Malbork. Dalsza część szlaku przebiega już w województwie warmińsko-mazurskim. Zwiedzany zamki w Nidzicy, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim. Końcowym przystankiem jest Ryn. Trasę można odwrócić i pokonywać ją w odwrotnej kolejności lub przemierzać poszczególne jej odcinki.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

W Bytowie będziemy mogli zwiedzić Muzeum zachodnio-kaszubskie. Z atrakcji zamkowych godnymi polecenia są także pokazy walk rycerskich, organizowane przez Pomorskie Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego. Jeżeli będziemy chcieli obcować z naturą, to na ziemi bytowskiej znajdują się liczne rezerwaty przyrody. Wytyczone ścieżki piesze i rowerowe są cenną atrakcją dla pozostających tam dłużej turystów. Nowe posiada na swoim terenie Centrum Kultury „Zamek”, w którym można skorzystać ze stylowej kawiarni. To nieduże miasto położone jest na skarpie wiślanej, w połowie drogi z Bydgoszczy do Gdańska.

W Gniewnie dostrzeżemy najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego, jaka usytuowana jest na lewym brzegu Wisły. Wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, stanowiła początkowo dom komturów krzyżackich, a później przeistoczyła się w siedzibę starostów. Dziś na terenie zamku zobaczymy warsztaty rzemieślnicze, strzelnice i katownie.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Toruń

Malbork zawdzięcza swoje istnienie Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. To oni wznieśli na brzegach Nogatu między XIII a XV wiekiem warownię składającą się z trzech członów. Wokół zamku stopniowo rozwijał się gród. W XV wieku, w obrębie murów miejskich, znajdowały się aż 174 domy. Współcześnie zabytek przyciąga rocznie tysiące turystów. Od 1997 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nie będziemy rozpisywać się na temat architektury zamku – bogactwo jej złożoności zobaczyć trzeba na własne oczy.

Kończąc pierwszy etap naszej podróży, warto wiedzieć, że Malbork znajduje się na trasie przelotowej szlaków łączących Gdańsk z Elblągiem, Warszawę z Toruniem, a także Berlin z Królewcem. Dla podróżnych, którzy nie chcą pojechać dalej Szlakiem Zamków Gotyckich do miejscowości Sztum, stwarza to ogromne możliwości. Pierwszy odcinek Szlaku Zamków Gotyckich z Bytowa do Malborka, przez Człuchów, Nowe i Gniew, przejedziemy w niespełna 4 godziny. Szacowany koszt paliwa, który nie obejmuje zwiedzania atrakcji poza wytyczonym szlakiem, wyniesie ok. 120 złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK