| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szlak Zamków Gotyckich: Bytów – Człuchów - Nowe

Szlak Zamków Gotyckich: Bytów – Człuchów - Nowe

Proponujemy podróż samochodowym szlakiem prowadzącym przez Bytów, Człuchów i Nowe. Szlak zapewnia zwiedzenie zabytkowych zamków krzyżackich oraz muzeów. Wycieczkę rozpoczynamy od miasta położonego w sercu Kaszub.

Z Gdyni jedziemy trasą nr 20 przez Żukowo, Kościerzynę (104 km; czas jazdy ok. 1 godz. 36 min.) DK20 możemy dojechać także ze Szczecina (Stargard Szczeciński – Drawsko Pomorskie – Czaplinek – Szczecinek – Miastko - Bytów).

Na tablicach informacyjnych w Szczecinku znajdziemy mylące informacje. Tablica pokazuje zjazd w prawo do Słupska drogą nr 20, podczas gdy powinien to być zjazd do Miastka. Do Słupska prowadzi inna droga - DK21. Niefrasobliwość drogowców może dezorientować.

Szlak rozpoczyna się w Bytowie na Kaszubach, czyli w środkowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Szlak samochodowy zamków gotyckich nie wymaga od nas sztywnego trzymania się wyznaczonej trasy, można przebyć tylko ten odcinek, który będzie dla nas najbardziej interesujący. Pierwsze miasto na szlaku mieści na swoim terenie zamek gotycki wzniesiony XIV/XV wieku przez Krzyżaków.

W północnym jego skrzydle umiejscowione jest Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, nazywane Domem Zakonnym. Jeżeli odwiedzimy ekspozycje w poniedziałek (czynna od 10.00 do 16.00), to wstęp będzie bezpłatny, jednakże dostępna jest wtedy tylko ekspozycja etnograficzna. Pozostałe części wystawy możemy obejrzeć tylko w obecności przewodnika, po wcześniejszym uzgodnieniu. W sezonie muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Pojezierze Kaszubskie

Lokalizacja Bytowa daje możliwość odwiedzenia Pomorza, jadąc drogą nr 20 przez Kościerzynę, od Gdańska dzieli nas 92,5 kilometra. Podróż z Kaszub do Trójmiasta zajmie nam półtorej godziny. Jeżeli zechcemy jednak poruszać się szlakiem historycznych zabytków, następnym przystankiem będzie Człuchów. Aby się tam dostać należy jechać trasą nr 212. Przejazd odcinka szlaku pomiędzy Bytowem a Człuchowem zajmuje ok. półtorej godziny. Za paliwo wydamy w przybliżeniu ok. 45 złotych.

W Człuchowie wrażenie robi wieża zamkowa tamtejszej budowli gotyckiej. Zamek został wybudowany ok. 1365 roku i był drugą co do wielkości fortyfikacją wzniesioną przez Krzyżaków. Przewyższał ją tylko Malbork. W zamku znajduje się także muzeum, w którym eksponowane są wystawy stałe "Pradzieje ziemi człuchowskiej", "Sztuka i rzemiosło artystyczne XV-XX w." oraz "Kultura materialna ziemi człuchowskiej". Muzeum czynne jest poza sezonem od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16. W okresie letnim z kolei czynne jest od wtorku do piątku od 9 do 17, a także w weekendy od 11 do 15.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

125 kilometrów od Człuchowa, w powiecie świeckim, znajduje się ostatni etap tej części szlaku. W miejscowości Nowe XII/XIII wieku stanął potężny gród, który wraz z grodami w Stargardzie i Świeciu kontrolował ruch statków na Wiśle. Miejscowość leży w połowie drogi między Bydgoszczą a Gdańskiem. Obecnie znajduje się tam Centrum Kultury "Zamek".

Opisywany odcinek jest częścią Szlaku Zamków Gotyckich, biegnącego pomiędzy Bytowem a Rynem. Jego łączna długość to 642 kilometry. Na tablicach informacyjnych oznaczony jest symbolem E-22a. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK