REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Kajetan Puszek
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa to atrakcja na Śląsku; Fot. Mercedes
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa to atrakcja na Śląsku; Fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Miłośnikom szerokich ekspozycji muzealnych rekomendujemy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej. Do znajdujących się tam eksponatów zaliczają się nie tylko zabytkowe lokomotywy czy parowozy. O wartości ekspozycji świadczą eksponaty pokroju Harleya Davidsona, pochodzącego z 1924 roku. Fani zabytkowych samochodów również będą mogli zawiesić oko na ciekawych modelach.

W województwie dolnośląskim, ściślej w powiecie świdnickim, znajduje się Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Ekspozycja udostępnia zwiedzającym zbiór ponad 50 lokomotyw, pochodzących m.in. z Polski, Niemiec, Austrii, Anglii, USA. Można tam zobaczyć również zabytkowe wagony, żurawie kolejowe oraz pługi śnieżne.

REKLAMA

Muzeum motoryzacji

Muzeum posiada szeroką ofertę skierowaną do miłośników zabytkowych samochodów. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. Buick Electra, Mercedes, Fiat 125 , Star 25, czy Żuk. Przechadzając się po muzeum nasze zdziwienie wywoła gąsienicowy ciągnik rolniczy z 1939 roku. Pochodzi z wrocławskiej wytwórni Famo. Jest to jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy tego typu. Warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie kolekcji motocykli Harley-Davidson i Indian. Muzeum gromadzi modele z lat 1924-1978, które zostały odrestaurowane. Perłę kolekcji stanowi najstarszy model Harleya Davidsona „J”, pochodzący z 1924 roku. Z kolei najmłodszym eksponatem jest model Tour Glide z 1976 roku. Pozostałe eksponaty pochodzą głównie z czasów przedwojennych i powojennych.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Muzeum Sztolni walimskich w Górach Sowich

Muzeum Techniki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W miejscu dawnej parowozowni współcześnie znajduje się szereg tematycznych ekspozycji poświęconych historii techniki i przemysłu. Będziemy mogli tam zobaczyć wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych, rolniczych czy też stolarskich. Bardzo ciekawym eksponatem jest komputer ODRA z 1974 roku, który został wyprodukowany w wytwórni ELWRO we Wrocławiu. Maszyny poligraficzne, urządzenia rzemieślnicze czy urządzenia gospodarstwa domowego, znajdujące się w muzeum, pochodzą głównie ze Śląska.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

REKLAMA

Władze muzeum stworzyły również wystawę poświęconą historii telekomunikacji. Tworzą ją zabytkowe radioodbiorniki, dalekopis czy też telefony oraz centralki telefoniczne. Podczas zwiedzania powierzchni muzealnych mamy okazję udać się do Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego. Jest to ciekawa propozycja dla najmłodszych turystów.

Na terenie Skansenu Lokomotyw Parowych, rozrywki dostarczy nam przejażdżka zabytkowym szynobusem lub zabytkową drezyną. Poruszając się po skansenie warto odwiedzić wystawę „Rola kolei w przesiedleniach po II wojnie światowej”, która została zorganizowana w dwóch historycznych pociągach. Ekspozycja dotyczy migracji i losów ludności na terenie Śląska po II wojnie.

Zobacz również: Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I

Informacje praktyczne

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU
Ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
Telefon: 074 63 74 330
Tel/kom: 692407401
e-mail: muzeum@muzeumtechniki.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA