REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Kajetan Puszek
fot. Redakcja
fot. Redakcja

REKLAMA

REKLAMA

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

Początki Lanckorony sięgają XII wieku. Wówczas otrzymała ona prawa miejskie. Kazimierz Wielki budując zamek na tym terenie, przyczynił się do rozwoju gospodarczego miejscowości. Dopiero kataklizmy następnych stuleci – potop szwedzki i konfederacja barska – sprawiły, iż gospodarka regionu zaczęła podupadać. Na dodatek Lanckorona ustawicznie traciła na znaczeniu od momentu powstania Kalwarii Zebrzydowskiej. Z racji niekorzystnego położenia w 1933 roku miejscowość utraciła prawa miejskie.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

REKLAMA

Jeżeli będziemy eksplorować Lanckoronę to wypoczniemy tu nie tylko za sprawą licznych szlaków turystycznych czy tras zjazdowych. Czas wolny będziemy mogli spędzić na zwiedzaniu licznych pamiątek dawnych czasów jednocześnie poznając historię tego regionu.

Pierwszą z nich są ruiny zamku kazimierzowskiego. Na przestrzeni wieków jego właścicielami byli Zebrzydowscy, Czartoryscy, Maszkowscy i Wielkopolscy. Podczas potopu szwedzkiego został on zniszczony przez najeźdźców. W okresie konfederacji barskiej pełnił rolę bastionu, broniącego go przed wojskami rosyjskimi.
Współcześnie zachowały się resztki kamiennych murów, które od jakiegoś czasu podawane są cyklicznej renowacji. Dzięki rekonstrukcji rzeźby terenu, mamy szansę podziwiać zarys biegnącej wzdłuż murów fosy.

 Zobacz również: Taryfikator policyjny – za co grozi nam mandat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z rynku, kierując się żółtym szlakiem dojdziemy tam w kilkanaście minut. Sam rynek także należy do bardzo ciekawych obiektów architektonicznych. Na jego terenie znajdują się kwadratowe domy z podcieniami, które zostały wzniesione w latach 1868 – 1872. Ich budowa miała miejsce zaraz po wielkim pożarze, który dotknął teren Lanckorony. Największe perły architektoniczne wzniesione znajdują się przy ulicy Świętokrzyskiej, Zamkowej, Krakowskiej i Piłsudskiego. Jeżeli lubimy muzea to rekomendujemy wstąpienie do jednego z domów, który usytuowany jest pod numerem 133. Ten z pozoru zwykły budynek mieści w sobie masę eksponatów. Dla przypadkowego turysty odkrycie go na mapie Lanckorony stanowi często rubikon nie do przebycia.

Udajmy się w stronę północno-zachodniego narożnika rynku. Jest tam kościół św. Jana Chrzciciela, który został wybudowany także za panowania Kazimierza Wielkiego. Jego historia łączy się z licznymi przebudowami, także trudno mówić w tym miejscu o konkretnym stylu architektonicznym. Interesujący jest ołtarz główny pochodzący z XV wieku, który umiejscowiony jest w jego wnętrzu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA