| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki

Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki

Wartym zobaczenia rejonem Jury Krakowsko – Częstochowskiej są Żarki. Bogactwo lasów na tle jurajskich ostańców sprzyja rekreacji i turystyce. Ciekawym szlakiem regionalnym jest Szlak Zagród Agroturystycznych, który prowadzi przez Ostrów, Przybynów i Zaborze.

Żarki jest to miasto położone na północno – zachodnim pograniczu Jury. W skład Żarek wchodzą trzy samodzielne miejscowości: Żarki, Leśniowa i Przewodziszowice. Ukształtowanie terenu charakteryzuje się falisto – pagórkowatym krajobrazem. Na tym terenie dominują wzniesienia porośnięte lasami oraz malownicze ostańce skalne.

Zobacz również: Rowerem po Polsce: Warownie Jurajskie

Pierwszą wzmiankę o Żarkach znajdujemy w źródłach pisanych już w 1382 roku. Ówczesnymi właścicielami osady była rodzina Myszkowskich. Po zarazie w 1661 roku, miasteczko uległo wyludnieniu. Drugim właścicielem Żarek został Męciński.

Za jego kadencji Żarki zostały przeniesione w nowe miejsce. Ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce w 1720 roku. Burzliwe były losy Żarek na przestrzeni kolejnych stuleci. Po powstaniu styczniowym miasto pogrążyło się w stagnacji.

Zobacz również: Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Jednym z jej skutków była budowa kolei warszawsko – wiedeńskiej. Od XVI wieku na terytorium Żarek osiedlała się ludność żydowska. W XIX wieku stanowili już ponad 60% ludności miasta. Po wojnie Żarki zasłynęły jako silny ośrodek handlu i rzemiosła.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK