| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Województwo łódzkie: Aleksandrów Łódzki

Województwo łódzkie: Aleksandrów Łódzki


Wycieczka krajoznawcza po Aleksandrowie Łódzkim będzie wiązać się z historią powstania Łódzkiego Okręgu Przemysłowego. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać m.in Domy Tkaczy, które doskonale odzwierciedlają charakter regionu.  

Aleksandrów Łódzki to miasto silnie związane z przemysłem tekstylnym, tak charakterystycznym dla tego regionu. Obowiązkowym punktem wycieczki muszą być Domy Tkaczy. Są to długie, parterowe budynki, w których kiedyś mieściły się warsztaty i mieszkania obywateli miasta.

Ponadto spacer po parku miejskim – zaprojektowanym w stylu angielskim – wywoła u nas pozytywne uczucia estetyczne. Pomnik przyrody założony został w 1824 roku przez dziedzica miasta, Rafała Bratoszewskiego. Ważnymi zabytkami są również – Kościół katolicki pw. św. Rafała i Michała Archaniołów oraz dawny kościół ewangelicko-augsburski. Aleksandrów Łódzki jest to miasto położone w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. Należy do aglomeracji łódzkiej.

Zobacz również: Giżycko bez żagli: zabytki cz. II

Osada miejska powstała na początku XIX wieku – czyli w momencie rozwoju łódzkiego okręgu przemysłowego. Założycielem osady był Rafał Bratoszewski. Wówczas tereny obecnego Aleksandrowa były słabo zaludnione i dziewicze. Druga połowa XIX stulecia przyniosła wzrost gospodarczy osady, głównie za sprawą zmian w asortymencie produkcji. Podczas I Wojny Światowej przez teren Aleksandrowa przebiegała linia frontu niemiecko – rosyjskiego. Po wojnie prawa miejskie zostały przywrócone dopiero w 1924 roku.

Zobacz również: Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK