| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Sopot po godzinach: Grodzisko

Sopot po godzinach: Grodzisko

Z czym większości Polaków kojarzy się jeden z najbardziej prestiżowych i tłumnie odwiedzanych kurortów nadmorskich ? Zapewne z sopockim molo i festiwalem w Operze Leśnej. Tylko nieliczni wiedzą, iż kierując się niecały kilometr od ulicy Monte Casino natkniemy się na bardzo ciekawy obiekt turystyczny.

Jeżeli znajdujemy się w niewielkiej odległości od epicentrum kulturalnego życia Sopotu to będziemy mieli okazję obejrzeć zabytkowe grodzisko pochodzące z czasów Piasta Kołodzieja. Położone jest na cyplu morenowego wzgórza, które od północy i południa odcinają dwa głębokie jary. Wokół grodziska zauważymy sztuczne obniżenie – tzw. suchą fosę. Pierwotnie gród był typowo słowiańską osadą obronną, pełnił funkcję strażnicze oraz dawał schronienie mieszkańcom okolicznych osad.

Zobacz również: Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Francji?

Aby dostać się do osady, należy oddalić się o zaledwie kilometr w kierunku północnym od ul. Bohaterów Monte Cassino. Wówczas znajdując się pomiędzy ul. Haffnera i torem kolejki SKM znajdziemy tą unikalną osadę.

Współcześnie, osada ukryta jest za drzewami. Sprawia to, że tylko dobrze rozeznani w terenie turyści potrafią odnaleźć grodzisko w topografii Sopotu. Na miejscu zorganizowany jest skansen archeologiczny – czynny od maja do października.

Na jego terenie znajdziemy kilka drewnianych chat przykrytych strzechą, które zostały wzniesione w miejscu wykopalisk archeologicznych. W centralnym punkcie grodziska znajduje się posąg słowiańskiego bóstwa. Odwiedzenie skansenu pozwoli nam na zapoznanie się z ważnym etapem dziejów Polski.

Zobacz również: Jak korzystać z GPS poza samochodem?

Ponadto będziemy mogli na terenie grodziska postrzelać z łuku czy obejrzeć turniej wojów, który przeniesie nas do zupełnie innej epoki.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »