| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Polska pod ziemią : Kopalnia w Nowej Rudzie

Polska pod ziemią : Kopalnia w Nowej Rudzie


Kopalnia w Nowej Rudzie podzieliła los większości tego typu obiektów na Śląsku – zamknięto ją i jej wnętrze przeznaczono na muzeum. Efektem tego jest możliwość eksploracji jej wnętrza jedyną w Polsce górniczą kolejką dostępną dla gości.

Zamkniętą przed laty kopalnię można obecnie zwiedzać w Nowej Rudzie. Jedną z głównych atrakcji ekspozycji jest przejazd górniczą kolejką oraz 700-metrowy spacer podziemnymi chodnikami.

Ponadto możemy obejrzeć w tym miejscu ekspozycję sprzętu górniczego i wystawę minerałów. Dla najbardziej zainteresowanych zwiedzających dostępny jest film ukazujący pracę górników.

Podziemna trasa turystyczna "Kopalnia Węgla" w Nowej Rudzie jest czynna codziennie, od kwietnia do października w godz. 9.00-17.00 i od listopada do marca w godz. 9.00-16.00. Dawna kopalnia znajduje się przy ul. Obozowej 4 (boczna od ul. Świdnickiej - drogi nr 381).

Zobacz również: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Przed laty kopalnia zajmowała się eksploatacją węgla kamiennego. Często dochodziło na jej terenie do tzw. samoczynnych wyrzutów ze skał górotworu. W takich sytuacjach w bardzo krótkim czasie następowało uwalnianie się dwutlenku węgla. Było to bardzo niebezpieczne dla pracujących w niej górników. W końcu postanowiono zamknąć kopalnie i udostępnić ją zwiedzającym. Dzięki temu możemy skonfrontować nasze wyobrażenia o funkcjonowaniu polskich kopalni muzealną z rzeczywistością.

Zobacz również: Podróż w rytmie country: Mrągowo cz. I

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »