| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Pomorze zimą: Dwór Salino

Pomorze zimą: Dwór Salino

Pomorze to region atrakcyjny nie tylko latem. Potwierdzeniem tej tezy może być znajdujące się na Kaszubach Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które jest bardzo różnorodne pod względem historycznym, przyrodniczym oraz kulturowym. Zapraszamy na wycieczkę po historii dworu Salino.

Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w gminie Stężyca na Kaszubach czekają na nas rozmaite atrakcje – Stół Noblisty czy najdłuższa deska świata. Dla wielbicieli historii region ma również dużo do zaoferowania. 

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Jeśli zatrzymamy się na dłuższą chwilę w gminie Stężyca na pewno warto odwiedzić replikę dworu w miejscowości Salino k. Wejherowa. Dwór jest nieco mniejszy od oryginału, jednak jest obiektem o dużej wartości historycznej.

W okresie PRL w dobie „walki z reliktami szlachetczyzny” jako domniemanymi siedzibami „reakcji”, świadomie i ustawicznie niszczono polskie dwory. Z 16 000 dworów znajdujących się na ziemiach polskich przed wojną, współcześnie zachowało się jedynie 200. Ofiarą tej polityki stał się także dwór z gminy Stężyca.

Wielkościowo jest on jednym z mniejszych dworków w Polsce. Wedle źródeł historycznych musiał być wybudowany przez biedną szlachtę, zamieszkującą niegdyś te tereny.

Zobacz również: Pomorze zimą : Dom do Góry Nogami

Warto zajrzeć do jego wnętrza – znajduje się tam prawdziwy skansen dawnych obyczajów i kultury szlacheckiej. Aby zostać wprowadzonym w atmosferę kaszubskiej kultury zalecamy wynajęcie profesjonalnego przewodnika, który wprowadzi nas w świat kultury i obyczajów Kaszubów.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »