| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Przepisy krajów Unii Europejskiej nie określają jasno zasad przewożenia sprzętu narciarskiego. W różnych krajach panują zupełnie odmienne regulacje prawne na ten temat. Wspólny mianownik stanowi jedynie przepis mówiący o tym, że sprzęt narciarski nie może wystawać poza obrys samochodu. Nie jest to precedens prawny np. w prawie włoskim. Przed podróżą do któregoś z europejskich państw musimy zapoznać się z jego szczegółowymi przepisami.

Pamiętajmy, że przepisy obowiązujące w Austrii jasno zabraniają przewożenia nart w kabinie pasażerskiej. Za złamanie tego przepisu grożą wysokie mandaty.

Zobacz również : Wyjazd samochodem do Austrii

Jeśli każdego roku podróżujemy całą rodziną na narty samochodem to musimy bardzo dobrze przygotować się do tej podróży. W wyjazdach rodzinnych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Często lepiej jechać z większą rozwagą, niż narażać zdrowie i życie swojej rodziny. Wpływ na bezpieczną jazdę mają również: rodzaj bagażnika oraz pojemność wnętrza naszego samochodu. Deski snowboardowe można przewozić wewnątrz pojazdu w specjalnym tunelu z wszytym pokrowcem. Jeśli nasze auto jest mało pojemne, wówczas ograniczymy swobodę ruchu wszystkim pasażerom. Może mieć to katastrofalne skutki w postaci wypadku samochodowego. Jeśli nasz samochód posiada „rynienki” – specjalne gniazda przeznaczone do mocowania bagażnika na dach – to naprawdę możemy spać spokojnie.

Wówczas instalacja bagażnika będzie przebiegała standardowo i bez większych problemów. Pamiętajmy również o ograniczeniu prędkości, które obowiązuje podczas jazdy z bagażnikiem na dachu. Wynosi ono 120 km/h. Gorzej, jeśli model naszego samochodu nie posiada tzw. „rynienek” oraz jego parametry nie pozwalają na przewożenie nart na dachu. W tej sytuacji musimy szukać innych rozwiązań.

Rodzaj bagażnika dla naszego samochodu jest zależny od tzw. bazy, czyli dwóch poprzecznych belek umiejscowionych na dachu samochodu. Cześć modeli posiada rynienki, inne typy samochodów mają jedynie zwykłe belki mocowane do relingów etc.

Zobacz również: Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Najbardziej innowacyjnym bagażnikiem jest bagażnik magnetyczny. Działa on za pomocą sił magnetyzmu, które zapewniają solidne trzymanie się bagażnika na dachu.

Ten typ bagażników może być wykorzystywany do modeli aut, które posiadają dach wykonany ze stali. Posiada je większość modeli aut z wyłączeniem niektórych samochodów terenowych, które cechują się falistym dachem. Bagażniki magnetyczne przeznaczone są do montażu w pozycji poziomej. Właściciele aut typu „van” mogą być zawiedzeni – nie będą mogli zamontować ich na tylnych drzwiach swojego samochodu. Z kolei dla posiadaczy dużych samochodów idealnym rozwiązaniem jest zakup uchwytów do nart.

Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

Najbardziej znanym rodzajem uchwytów są podłużne szczęki, które wyłożone są gumowymi wykładzinami. Sprawia to, że powierzchnia nart jest chroniona przed zarysowaniem. Uchwyty przeznaczone są do przewozu od dwóch do sześciu par nart – wszystko zależne jest od ich ceny oraz naszych wymagań.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK