| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

W Wielkiej Brytanii podstawowe wyposażenie samochodu musi zawierać : trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę , komplet zapasowych żarówek i apteczkę. Bieżniki naszych opon muszą mieć minimalnie 1,6 mm. Obligatoryjne jest posiadanie zapiętych pasów na wszystkich siedzeniach podczas jazdy.

Zimowe wyposażenie pojazdu jest kwestią dosyć relatywną i nie ma odnośnie jego sprecyzowanych przepisów. Nie ma jasnego zakazu używania opon okolcowanych czy łańcuchów antypoślizgowych a więc można ich używać pod warunkiem, że nie uszkodzimy nawierzchni drogi. Światła pozycyjne muszą być włączone w terenie zabudowanym w nocy i w dzień. Wielka Brytania posiada ruch lewostronny i poruszanie się po jej terytorium przez obcokrajowców funkcjonujących na co dzień w ruchu prawostronnym może być trudne.

Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?

Przed dłuższym pobytem w tym kraju wiążącym się z zamierzeniem poruszania się samochodem, najlepiej wziąć prywatne lekcje z instruktorem. Wdrożą one kierowcę w inny system drogowy, który początkowo może wydawać się trudny do opanowania. Policja i władze wymagają dostosowania się obcokrajowcom do ruchu lewostronnego. W przeciwnym razie są narażeni na zatrzymanie przez policję i ukaranie mandatem w wysokości 1000 funtów.

Nie ma ograniczeń co do wysokość pojazdu. Szerokość maksymalnie może wynosić – 2,55 m a długość zespołu pojazdów (samochodu i przyczepy) – 18,75 m.

Dzieci do 3 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Dzieci w wieku 3-12 lat mogą być przewożone na przednim siedzeniu, ale również muszą siedzieć w specjalnym foteliku. Dzieci powyżej 12 lat mogą podróżować bez fotelików, ale muszą być zapięte pasami bezpieczeństwa dostosowanymi do ich rozmiarów. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 48 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych można maksymalnie poruszać się z prędkością 112 km/h a na pozostałych drogach z prędkością 96 km/h.

Samochody z przyczepą campingową czy te powyżej 7,5 tony na autostradzie lub drodze o 3 i więcej pasmach ruchu nie mogą poruszać się po skrajnym prawym paśmie ruchu.

Nie można używać telefonów komórkowych podczas jazdy z wyjątkiem podpiętego zestawu głośnomówiącego. W Anglii system żółtych linii oznacza namalowanych przy krawędziach chodników oznacza ograniczenie bądź zakaz postoju. W Londynie obowiązuje system tzw. Red Routes – są to miejsca oznaczone czerwoną linią biegnącą wzdłuż pasa drogi. Ogranicza ona możliwość zatrzymywania się w niektórych miejscach.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

W Centrum Londynu obowiązuje zakaz postoju i zatrzymywania się od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 18.30 i w soboty w godz. 8.30 - 13.30. Na arteriach o dużym natężeniu ruchu można zatrzymać się jedynie na maks. 2 minuty – aby możliwe było tylko wejście lub wyjście z samochodu. W Londynie wprowadzony został system parkometrów. Rozróżniamy kilka ich rodzajów i każdy z nich posiada inne przeznaczenie:

- parkometry w szarym kolorze - przeznaczone są do krótkiego parkowania, maksymalnie do 2 godzin.
- parkometry w zielonym kolorze przeznaczone są dla parkujących na dłuższy okres czasu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK