| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Czarnogóra – to republika proklamowana w 2006 roku, która charakteryzuje się pięknymi widokami i bałkańską specyfiką. Jako kraj byłej Jugosławii pozostały w nim postkomunistyczne naleciałości objawiające się m.in. w restrykcyjnych przepisach dotyczących wwożenia określonych towarów do kraju.

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Czarnogórą jest posiadanie paszportu ważnego przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany okres pobytu. Podobnie jak w innych krajach byłej Jugosławii obowiązuje przymusowy meldunek dla cudzoziemców. Jeżeli nie wynajmujemy pokoju hotelowego bądź nie mieszkamy w pensjonacie to powinniśmy sami udać się do urzędu meldunkowego w ciągu trzech dni od przyjazdu do Czarnogóry. Na terytorium Czarnogóry obowiązuje ubezpieczenie OC – Zielona Karta. Państwo od 1 czerwca 2008 roku wprowadziło restrykcyjne przepisy dotyczące kwestii wwożenia określonych towarów do kraju. Obecnie przez granice nie możemy przewozić produktów mięsnych, mlecznych i owoców morza.

Zobacz również: Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Swobodnie możemy natomiast wwozić takie produkty jak: mleko w proszku, produkty dla dzieci, produkty bezglutenowe, świeże owoce i warzywa do 5 kg, alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1l, wodę pitną do 5l, napoje chłodzące do 2l oraz inne produkty spożywcze.

Owe przepisy mogą wydawać się restrykcyjne szczególnie dla obywateli UE, w której istnieje swobodny przepływ obywateli i towarów pomiędzy krajami członkowskimi. Skutkuje to brakiem jakichkolwiek formalnych granic a co za tym idzie – brakiem najmniejszych ograniczeń w wwożeniu określonych towarów do kraju. Niezastosowanie się do czarnogórskich przepisów spowoduje zarekwirowanie towarów i poddanie ich utylizacji.

Jest to najdłuższa trasa z możliwych, lecz wiedzie m.in. przez Dubrownik – którego krajobraz i charakter zrekompensuje kierowcom czas poświęcony na dojazd do Czarnogóry. Większość trasy prowadzi przez autostrady, które są płatne.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Norwegii

Trasa ciekawa ze względu na poruszanie się odcinkiem autostrady Budapeszt-Balaton (M7). Zwolennicy dłuższych tras połączonych ze zwiedzaniem długo nie będą mogli wyjść z zachwytu podziwiając kwintesencje „węgierskiego morza”.

Wybór tej drogi pozwoli zaoszczędzić na winietkach – czyli opłatach za autostrady. Przejazd przez Bośnię jest bezpieczny a do tego odcinek Sarajevo-Mostar cechuje się niespotykanymi krajobrazami. W Bośni zapłacimy również dużo mniej za paliwo, za które można również płacić w walucie euro.

Jest to lekko zmieniona wersja poprzedniej trasy. Do Osijka przebiega ona identycznie – później jedziemy drogą prowadzoną przez góry i przejeżdżamy przez dużą ilość tuneli. Jeśli na trasie skorzystamy z tunelu Sozina – skracając trasę o 30 km – będziemy musieli zapłacić za to 2,5 euro.

Jest to bardzo krótka trasa, lecz prowadząca przez płatne drogi. Przejeżdżamy m.in. przez autostradę na Węgrzech czy Serbii.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK