| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wyjazd samochodem do Estonii

Wyjazd samochodem do Estonii

Naszą wycieczkę samochodową po Skandynawii rozpoczynamy w Estonii – nizinnym kraju, w którym dominują wyspy oraz bogate w faunę i florę Parki Narodowe.

Przed wyprawą do tego bałtyckiego kraju warto dowiedzieć się trochę na temat regulacji prawnych obowiązujących w tym Państwie. Z racji członkostwa Estonii w UE aby przekroczyć granicę z tym państwem należy posiadać dowód osobisty – ważny minimum 6 miesięcy bądź paszport – ważny min. 3 miesiące. Władze tego kraju żądają posiadania dokumentów ze zdjęciem od dzieci w wieku od 7-15 lat, należy wiec wyrobić paszport swojemu dziecku przed wyjazdem do tego kraju.

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Estończycy nie mają dużych wymagań dotyczących wyposażenia naszych samochodów. Zalicza się do nich posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa, apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy przeciwpożarowej. Obligatoryjne jest posiadanie zielonej karty. Dzieci do lat 10 muszą podróżować na tylnym siedzeniu. Prawo Estonii zakazuje używania telefonów komórkowych podczas jazdy – z wyjątkiem zestawu głośnomówiącego. W okresie od 1 maja do 30 września obowiązuje nakaz jazdy na oponach letnich, natomiast w okresie od 1 grudnia do 1 marca musimy jeździć na oponach zimowych.

Mandaty, kary, przepisy celne

Estończycy bardzo surowo karzą za przekraczanie prędkości na drogach. Wysokości mandatów oscyluje pomiędzy 1000 a 4000 Euro. Panuje tam bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Zakaz ten jest surowo przestrzegany i respektowany.

Zobacz też: Samochodem do Finlandii

W Estonii obowiązuje ograniczenie co do ilości wwożonych towarów przeznaczonych „do użytku osobistego”. Sprzedaż tych towarów jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą. Dodatkowo władze mogą nas obciążyć karą pieniężną z tego tytułu.

Jeśli chodzi o przewożenie zwierząt samochodem, to jest to możliwe po przedstawieniu europejskiego paszportu psa. Ten dokument można wyrobić u określonych lekarzy weterynarii ( spis lekarzy dostępny jest na stronie : www.vetpol.org.pl).

Organizacja czasu wolnego

Estonia to kraj nizinny, na którego terenie znajduje się aż 1500 wysp. Z racji tego bardzo popularne jest podróżowanie campingiem tudzież wypoczynek w domkach letniskowych czy namiotach. Jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc jest Stolica – Talinn, uważana za jedno z najpiękniejszych miast bałtyckich. Znajduję się w nim cała masa pubów i klubów , muzeów oraz restauracji. Drugą stolicą kulturalną jest Tartu – którego prawie 10% stanowią studenci i uczniowie. Tartu było w XVIII i XIX wieku azylem dla uchodźców z Polski, którzy nie chcieli w wyniku rozbiorów uczyć się języka rosyjskiego.

Zobacz również: Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

Wartym zobaczenia jest Park Narodowy Lahemaa, w którym znajduję się największy wodospad w Estonii. Park Narodowy ma za zadanie chronić naturalny ekosystem, w którym żyją m.in. łosie i niedźwiedzie. Przepiękne tereny prastarej puszczy z pewnością zadziwią wszystkich miłośników przyrody.

Podróżując samochodem po tym skandynawskim kraju na pewno nie pominiemy Narwy. To miasto odbiega znacznie od skandynawskiej stylistyki reszty kraju. Widoczne są w nim naleciałości rosyjskie – dominuje tu język rosyjski, dużym powodzeniem cieszą się rosyjskie organy prasowe oraz radio. Wynika to z wpływów byłego ZSRR, które rozciągały się na tych terenach. W przeszłości istniała tu ważna dla przemysłu całego kraju sowiecka fabryka. Dziś to miasto spełnia ważną państwową rolę – mieści się tam elektrownia, która dostarcza energię aż 30 % Estonii.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Estonia to kraj o dość krótkiej historii - powstał po I Wojnie Światowej.
Estonia to kraj o dość krótkiej historii - powstał po I Wojnie Światowej.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK