| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

O Hajnówce mówi się, że jest bramą do Puszczy Białowiejskiej. Położone tuż przy polsko-białoruskiej granicy miasto liczące sobie nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców jest jednym z popularniejszych punktów na turystycznej mapie Podlasia.

Miasto to nie ma przesadnie długiej historii. Powstanie zabudowań wiejskich datuje się tu na wiek XIX, zaś prawa miejskie przyznano Hajnówce w roku 1951. Zabytków tu jednak nie brakuje, a choć najbardziej znane są tutejsze świątynie, nie są one jedynymi atrakcjami.

Hajnówka leży na pograniczu polsko-białoruskim. Przecinają ją dwie drogi wojewódzkie (685 i 689) oraz dwie linie kolejowe. Koleją dojechać tu można od strony Siedlec, natomiast głównym środkiem transportu, jaki wybierają przybywający tu turyści, są samochody lub autokary. By dowiedzieć się, jak najłatwiej dostać się do Hajnówki z naszego miasta, najlepiej zacząć od tego adresu.

Miasto można szybko zwiedzić nawet w jeden dzień, jednak jeśli poszukujemy spokojnego miejsca na weekend, nie powinno być problemów ze znalezieniem noclegu. Mamy do wyboru miejsca w motelu “Żubr”, dwóch zajazdach oraz pensjonatach i pobliskich gospodarstwach agroturystycznych (pełna lista tutaj). Nie powinniśmy również długo szukać miejsca, w którym będziemy mogli dobrze zjeść. Hajnówka jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów.

Zobacz też: Bezpieczna podróż autokarem

Głównym punktem wycieczki po Hajnówce powinien być zdecydowanie Sobór Świętej Trójcy, szczycący się pięknym ceramicznym ikonostasem i niezwykłymi polichromiami ilustrującymi sceny z Nowego Testamentu. Sobór mieści 5 tysięcy wiernych, jest więc jedną z największych świątyń w Polsce. Jest to również miejsce przesłuchań podczas festiwalu “Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Kościołów jest tu więcej, a ciekawe są o tyle, że oprócz budowli katolickich znajdziemy tu również ciekawe świątynie protestanckie, m.in. baptystów oraz adwentystów dnia siódmego. Interesująca jest także zabudowa, która miejscami pozostaje niezmieniona od czasów I wojny światowej. Z architektonicznych ciekawostek obejrzeć warto odlany z brązu pomnik żubra w parku Wasilewskiego oraz zrekonstruowaną stację kolejki leśnej.

Zobacz też: Jak zaplanować wycieczkę do Łańcuta

Ale Hajnówka to przede wszystkim Puszcza Białowieska, dlatego osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek poczują się tu jak w raju. Przez Hajnówkę biegną bowiem trzy szlaki turystyczne - czerwony, zielony i niebieski - dające w sumie prawie 80 km malowniczo położonych tras. A to wciąż nie koniec atrakcji.

Tym, którzy zechcą zagłębić się w historię miasta i regionu, polecić warto hajnowskie muzea - Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Nie pomińmy również pomników, zwłaszcza tego wzniesionego ku czci poległych podczas I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i niemieckich oraz pomnika ofiar wojen i represji. Przy ul. Łagodnej znajdziemy również mogiłę ofiar wojny polsko-bolszewickiej.

To wciąż nie wszystko, co Hajnówka ma do zaoferowania odwiedzającym. Po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy na stronę hajnowskiego Urzędu Miasta www.hajnowka.pl. Tam przekonamy się, że weekendowa wycieczka do Puszczy Białowieskiej może okazać się wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK