REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować wycieczkę po Brodnicy i okolicach?

Rafał Skwara
Brodnica - renesansowy Pałac Anny Wazówny, fot.wikipedia/czonek
Brodnica - renesansowy Pałac Anny Wazówny, fot.wikipedia/czonek

REKLAMA

REKLAMA

Oto miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku i jednocześnie dla tych, którzy lubią zwiedzanie zabytków, ruin i muzeów. Nie masz pomysłu na weekend na łonie natury? A może szukasz dobrych łowisk na urlopowe wędkowanie? Brodnica oraz tereny Pojezierza Brodnickiego mogą być tym, czego szukasz.

Samo miasto założono pod koniec XIII wieku, pierwsze wzmianki o istnieniu Brodnicy pochodzą z roku 1263. W roku 1305 okoliczne ziemie stały się własnością zakonu krzyżackiego i to właśnie im zawdzięczają brodniczanie wiele ze swoich zabytków. Miasto liczy sobie około 14 tysięcy mieszkańców i położone jest w malowniczej krainie Pojezierza Brodnickiego na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

REKLAMA

Dojazd i nocleg

REKLAMA

Dojechać do Brodnicy najłatwiej jest koleją, ale warto pokusić się o przyjazd własnym samochodem, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z tego, co ma nam do zaoferowania całe pojezierze. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 15 z Olsztyna do Wrocławia, która jest dość dogodną trasą dla mieszkańców Polski południowo-zachodniej oraz Warmii i Mazur. Warszawiacy powinni kierować się na Płońsk, a stamtąd na Mławę lub Sierpc. Droga z Łodzi do Brodnicy wiedzie przez Włocławek, zaś poznaniacy po drodze miną Gniezno i Toruń.

Miejsc noclegowych nie jest wiele, ale i tłoku także tu nie uświadczymy. Jest za to duży wybór. Oprócz hoteli i pensjonatów na uwagę zasługują okoliczne ośrodki wypoczynkowe, umiejscowione zwykle w sąsiedztwie jednego z tutejszych jezior. Zapewnią nam one wiele atrakcji, a także pozwolą na spokojny wypoczynek na łonie natury. W okolicy jest także kilka gospodarstw agroturystycznych, a ponadto przy chyba każdym jeziorze działa pole namiotowe lub kemping. Więcej o bazie noclegowej i nie tylko na stronie www.it.brodnica.pl

Polecamy: Jak być turystą... we własnym mieście

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje i zabytki

REKLAMA

Jak na miasto o 700-letniej historii przystało, w Brodnicy nie brakuje zabytków. Na uwagę zasługują zwłaszcza ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku z królującą nad miastem wieżą z widokiem na brodnicką panoramę i piwnicami mieszczącymi interesujące muzeum. W trakcie wędrówki po mieście natkniemy się na sporo innych budynków historycznych, w tym na Bramę Chełmińską, Wieżę, Mazurską oraz pięknie położony renesansowy Pałac Anny Wazówny, mieszczący dziś bibliotekę oraz Informację Turystyczną.

Dla tych, których zabytki nie interesują, wiele atrakcji ma Pojezierze Brodnickie, reklamujące się jako raj dla wędkarzy. Wśród lasów, będących niegdyś królestwem turów, wilków i niedźwiedzi, natkniemy się na wiele ciekawych jezior (Chojno, Ciche, Wielkie Partęczyny i inne), w których sympatycy wędkarstwa łowić mogą szczupaki, leszcze, okonie i wiele innych gatunków ryb. Atrakcyjna pod kątem pieszych wycieczek jest za to przepływająca nieopodal rzeka Drwęca, wokół której utworzony strefę ochronną dla wielu gatunków ryb i ptactwa oraz ssaków ziemnowodnych.

Polecamy: Planujemy wycieczkę - Zamość

Brodnica oraz tereny otaczającego ją pojezierza to jeden z tych pięknych zakątków w Polsce, które długą historię łączą z korzyściami wypływającymi z bliskości terenów zielonych, pozwalających na odpoczynek na łonie przyrody. Czy więc chcemy zwiedzać, czy wędkować, czy też po prostu odetchnąć świeżym powietrzem, Brodnica może okazać się właśnie tym miejscem, którego szukaliśmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA