| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wycieczki first minute

Wycieczki first minute

Przedsezonowy zakup wycieczki first minute ma swoje plusy i minusy. Poznaj prawa, jakie Ci przysługują w takim wypadku.

Podróżujemy coraz częściej. W 2003 r. polskie porty lotnicze przewiozły 7 mln pasażerów, a w 2008 r. już ponad 20 mln – wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chcesz, żeby wakacje były naprawdę udane? Zawsze dokładnie czytaj umowę, zanim ją podpiszesz z biurem podróży. Bądź czujny i dokładnie sprawdź wszystkie szczegóły oferty. Pamiętaj też, jakie prawa ci przysługują.

Przed wyborem oferty oczywiście trzeba sprawdzić cenę wyjazdu oraz – co nie mniej ważne – opłaty dodatkowe. Na tym nie koniec. Zachęcamy do zajrzenia do rejestru klauzul niedozwolonych, w którym znajdują się postanowienia z umów uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W tej chwili w rejestrze znajduje się 1849 klauzul, z czego ponad 600 dotyczy turystyki.

Czytaj też: Podwyższenie ceny imprezy turystycznej.

Nadal największą obawę konsumentów kupujących wycieczki kilka miesięcy przed urlopem budzi zmiana ceny. Nic dziwnego – w końcu do wyjazdu zostało jeszcze kilka miesięcy. Wiele osób boi się, że w tym czasie biuro podróży podniesie nagle cenę naszej wycieczki. Czy może tak uczynić? Zgodnie z przepisami nie. Cena wycieczki nie może się zmienić, chyba że umowa wyraźnie to przewiduje. A i wtedy powodem podwyżki może być tylko wzrost kursów walut, kosztów transportu oraz podatków, opłat urzędowych, lotniskowych czy przeładunkowych w portach morskich.

Biuro podróży powinno udokumentować wpływ na zmianę ceny, a konsument może się nie zgodzić na propozycję, wypowiedzieć umowę i odzyskać wszystkie wpłacone pieniądze.

Niestety okazuje się, że przedsiębiorcy nadal nie respektują tego prawa.

Czytaj też: Turysto, pamiętaj o swoich prawach.

Więcej na: www.Pro-Test.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK