| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

Kto i za co może nas zatrzymać?

Słowacja policja nie ma w Polsce dobrej prasy. Głównie dlatego, że policjanci u naszych południowych sąsiadów dokładnie wiedzą jakie przepisy obowiązują w Polsce a jakie paragrafy nasi kierowcy będą (często nieświadomie) łamać. Niestety w wielu przypadkach nieznajomość lokalnego prawa mundurowi bezwzględnie wykorzystują i zarabiają ma płatnych wyłącznie gotówką mandatach.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Holandii?

79,90 złChorwacja 3w1 Przewodnik + Atlas + Mapa

Generalnie wiele jednak zależy – podobnie jak w Polsce - od tego gdzie będziemy mieli styczność z funkcjonariuszami drogówki. W większych miastach i na głównych drogach (tych z oznaczeniem „E”) patrole pełnią funkcjonariusze z komend „wojewódzkich”, którzy zazwyczaj nie demonizują wykroczeń. Gorzej na drogach „powiatowych” gdzie spotkamy policjantów z małych komisariatów – tu podczas kontroli możemy usłyszeć różne niepotrzebne uwagi.

Jak się zachować? O co poprosi policjant?

Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce. Po zatrzymaniu wrzucamy dźwignię na luz i wyłączamy silnik – nie robimy nic więcej do czasu kiedy podejdzie funkcjonariusz. Dopiero gdy zostaniemy poproszeni o wyjęcie dokumentów, zaczynamy ich szukać, wyjmować.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji

Słowaccy policjanci mają jeszcze "stare przyzwyczajenia” i zdarza się, że proszą o wyjście z samochodu i sprawdzają dokumenty w radiowozie. Bardzo ważne jest, żeby... NIE DYSKUTOWAĆ o pieniądzach. Najmniejsze aluzje (w stylu "a ile będzie wynosił mandat płatny gotówką na miejscu") mogą zostać potraktowane jako próba przekupstwa.

Co najczęściej sprawdzają niemieccy policjanci?
- prawo jazdy
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny)
- ważny paszport lub dowód osobisty
- OC WAZNE minimum 3 miesiące!

Zazwyczaj kontroli podlega też obowiązkowe wyposażenie pojazdu:
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnica
- kamizelka odblaskowa

Warto mieć też ze sobą komplet żarówek i bezpieczników. Policjanci bardzo często wieczorami polują na "jednookich". Jeśli nie zmienimy żarówki na miejscu możemy skończyć z mandatem lub policja zawróci nas z danej drogi. (Takie kontrole stanu technicznego zdarzają się najczęściej w wysokich Tatrach).

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

Jeśli chodzi o specyficzne wymagania to na Słowacji musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze o wspomnianych wcześniej kamizelkach odblaskowych, które warto kupić w Polsce, bo na miejscowej stacji benzynowej mogą kosztować nawet 5 razy więcej!

Druga sprawa to wszelkiego rodzaju antyradary. Z urządzeń takich NIE WOLNO KORZYSTAĆ i jeśli zostaniemy złapani na gorącym uczynku grozi nam nawet kara pozbawienia wolności! Podobnie jest z próbami przemytu.

Najważniejsze przepisy drogowe na Słowacji - nie odbiegają od polskich:
- obowiązek zapinania pasów
- max. zawartość alkoholu we krwi 0,0 promila
- motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
- telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
- dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
- w przypadku prowadzenia nie swojego auta trzeba posiadać "pełnomocnictwo"

avatar

2013-09-20 18:45 Zgłoś

Pojechałem do Tatralandi Liptowsky Mikulas przy wyjeździe na droge głòwna jest znak stopu ale dòżo wczesniej ja zatrzymałem sie za znakiem bo przed nic nie widziałem czy cos jedzie za jakies pòł kilometra dogoniła mnie policja wyskoczyli we trzech policjanci ubrani jak anty terorysci otoczyli samochòd ja sie wystraszyłem żona też czulis my sie jak jacys terorysci co to wogule jest i mandat w wysokosci € 120 jeszcze usłyszałem jakies smieszne uwagi ze samochod mam ładny ale przepisy musze na Słowacji przestrzegac ja mysle ze ten policjant bardzo nie miły nie jeździ gorszym samochodem i przepisy łamie czesciej niż ja tak że reklame Słovacji robią super ja tam jòż nie pojadę jest dòżo fajniejsxych miejsc na Swiecie niż Słovacjia pozdrawiam Słowackich policjantòw!

avatar

2013-02-01 07:57 Zgłoś

Chyba ktoś nie miał dnia do pisania tekstu.;)

avatar

2013-01-15 11:13 Zgłoś

Wczoraj wracając z Michalovców miałem również wątpliwą przyjemność spotkania patrolu słowackiej "drogówki". Rzekomo dopuściłem się przekroczenia prędkości o - uwaga - całe 5km/h. Oczywiście mandat płatny gotówką 50E, ale jako że nie miałem przy sobie ich waluty powiedziałem że nie przyjmuje, zeszli na 20... poźniej na 10 i zagrozili nawet zabraniem prawa jazdy do czasu zapłacenia mandatu (jako że poprosiłem o kredytowany). Skończyło się na tym że poinformowałem pana policjanta że: OK. Niech zabierze sobie to moje prawko, ale po powrocie do kraju zgłosze cała sprawe do konsulatu, bo za tak nikłe wykroczenia to można wystosować co najwyżej pouczenie, a to że akurat mnie zatrzymali jest zwykłą złośliwościa wynikającą z faktu posiadania na aucie polskich tablic. Po mojej przemowie i 2 minutach namysłu oddali prawko i kazali jechać dalej. Dadam również że na wjeździe do miejscowości wyprzedzał mnie na linii ciągłej tamtejszy tubylec osobówką, ale panowie policjanci woleli jednak zatrzymać polską ciężarówke, bo szybsza kasa...

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem Infor.pl »