| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Kto i za co może nas zatrzymać?

W Belgii uprawnienia do kontroli drogowej ma policja oraz służby celne. Spotkać te drugie na drodze właściwie nie sposób, natomiast policja jest bardzo dobrze (i często) obecna na drogach. (Belgowie – podobnie jak Francuzi – nie zmienili jeszcze koloru radiowozów. Policyjne samochody są granatowe z białym pasem i czerwono białym napisem. Motocykle są niebieskie lub granatowe).

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Co ciekawe, zarówno w miastach jak i na autostradach najczęściej spotkamy lotne patrole motocyklowe, które rejestrują prędkość. Radiowozy służą głównie tzw. kontroli ruchu. W Belgii właściwie niespotykane są fotoradary, natomiast w praktycznie każdym mieście na trasach przelotowych montowane są bramki rejestrujące mierzące średnią prędkość przejazdu.

Jak się zachować podczas kontroli? O co poprosi policjant?

Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać gdy zatrzyma nas do kontroli belgijska policja, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce. Po zatrzymaniu wyrzucamy na luz i wyłączamy silnik – nie robimy nic więcej do czasu kiedy podejdzie funkcjonariusz. Dopiero gdy zostaniemy poproszeni o wyjęcie dokumentów, zaczynamy ich szukać, wyjmować czy (nie daj boże wcześniej!) odpinać pasy bezpieczeństwa.

Belgowie mają też niepisaną zasadę, że w przypadku bardziej szczegółowej kontroli eskortują zatrzymane auto do najbliższego posterunku. Ewentualnie dopiero tam zostaniemy poproszeni o wyjście z auta lub udostępnienie go do przeszukania.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Francji?

O czym należy bezwzględnie pamiętać? Policjanci w Belgii mówią zazwyczaj trzema językami (niemieckim, francuskim i flamandzkim)  - to jednak głównie teoria. Zazwyczaj do wyboru mamy albo niemiecki, albo francuski. Na szczęście większość funkcjonariuszy drogówki widziało już polskie dokumenty i nie robi problemów przy kontroli.

Co najczęściej sprawdzają niemieccy policjanci?
- prawo jazdy
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny)
- pełnomocnictwo w razie prowadzenia czyjegoś pojazdu – najlepiej sporządzone w dwóch językach - TO BARDZO WAŻNE W PRZYPADKU POJAZDÓW FIRMOWYCH!
- ważny paszport lub dowód osobisty
- naklejka z międzynarodowym kodem państwa w przypadku nieeuropejskich tablic rejestracyjnych

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

Belgijska policja należy do bardziej uprzejmych w całej Europie, ma jednak swoje wady. Nie można się na przykład dziwić, że dany funkcjonariusz nie potrafi nam wskazać drogi do konkretnego miejsca. Większość z policjantów specjalnie odbywa służbę  z dala od domu.

Jeśli chodzi o szczególne sytuacje pamiętajmy, że (ewentualne) mandaty trzeba płacić niezwłocznie gotówką. Jeśli odmówimy... Drogówka może unieruchomić nasze auto blokadą na koło, a nawet odholować je na parking policyjny, co będzie oznaczało dodatkowe koszty (nawet 1500 - 1600 Euro).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK