REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie przewozić dzieci autem?

dzieci w aucie
dzieci w aucie
TomTom

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe przewożenie dzieci w samochodzie jest kluczowe w każdej podróży. Nie należy skupiać się wyłącznie na zakupie odpowiedniego fotelika, ale także na prawidłowym jego montażu oraz obserwacji zachowań dzieci w trakcie jazdy. Dzięki

Przewożenie dzieci samochodem - wskazówki

REKLAMA

Podróżować w dzień czy w nocy? Robić częste przerwy czy możliwie szybko pokonywać spore odcinki trasy? W jaki sposób zadbać o montaż i ustawienie fotelika, aby bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Rodzice wybierający się w trasę ze swoją pociechą, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jak zapewnić dziecku najwyższy komfort jazdy i maksymalne bezpieczeństwo.

REKLAMA

Według aktualnych polskich przepisów dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu powinny podróżować w fotelikach samochodowych. Kryterium wieku nie ma już znaczenia – oznacza to, że nawet jeśli Twoja pociecha ukończyła 12 lat (dawna granica wieku, do której dzieci powinny jeździć w fotelikach), a nadal nie osiągnęła 150 cm wzrostu, musi podróżować zabezpieczona w ten sposób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko ma 135-150 cm wzrostu i ważny ponad 36 kilogramów – wtedy może zostać posadzone na tylnym siedzeniu i przypięte zwykłymi pasami bezpieczeństwa.

Zobacz też: Przewożenie dzieci w samochodzie – aktualne przepisy

Choć zasady montażu fotelików w autach wydają się niezwykle proste, istnieje kilka mitów, w które wciąż wierzą rodzice. Firma Feu Vert prezentuje 5 rad dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie, o których warto pamiętać niezależnie od długości trasy.

Rada 1: Pamiętaj, że fotelik to wyznacznik bezpieczeństwa podróży

Fotelik dla dziecka to obowiązkowy element wyposażenia auta. Bez niego w czasie gwałtownego hamowania czy innego manewru maluch jest bowiem zupełnie bezbronny i narażony na poważne urazy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej zainwestować w nowy sprzęt, aby mieć gwarancję, że kupiony fotelik nie brał udziału w wypadku, nie został uszkodzony i jest całkowicie bezpieczny. Produkt powinien również posiadać homologację oraz być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Maluch rośnie, dlatego też nie należy przez cały czas używać tego samego fotelika. Jeśli główka dziecka choć odrobinę wystaje ponad górną krawędź fotelika – czas na zakup nowego. Wybór odpowiedniego produktu ułatwi również kategoryzacja zgodna z europejskimi normami (ECE R44). Obejmuje 5 grup fotelików:

  • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg;
  • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg;
  • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg;
  • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg;
  • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg.
Volvo fotelik dziecięcy

Fotelik samochody dla dzieci należy dobrać wg wagi dziecka

Volvo

Volvo

Zobacz też: Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Według ekspertów fotelik powinien służyć do pięciu lat, głównie ze względu na trwałość materiałów, z jakich został wykonany.

Rada 2: Zwróć uwagę na to, by dziecko było zabezpieczone fotelikiem przez cały czas podróży

Należy pamiętać, aby bezwzględnie nie wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy nawet na chwilę. Jeśli malucha trzeba nakarmić, przewinąć, zabawić, najlepiej zjechać z trasy, odpocząć i załatwić wszystkie potrzeby dziecka. Nawet przy niewielkiej prędkości szanse na utrzymanie pociechy na rękach podczas zderzenia są niewielkie.

Rada 3: Zadbaj o odpowiednie zamontowanie fotelika, aby chronić swoje dziecko

REKLAMA

Najmłodsze dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie fotelika sprawia, że barki, głowa i stopy są umieszczone wyżej, a biodra niżej – według pediatrów pozycja ta jest dla malucha najbardziej optymalna. Jest to również uwarunkowane względami bezpieczeństwa – podróżowanie tyłem do kierunku jazdy, w razie zderzenia, uchroni delikatne kręgi szyjne dziecka przed urazem. Dlatego też maluch powinien podróżować w ten sposób tak długo, jak jest to możliwe.

Zaproponowane rozwiązanie okazuje się najlepsze, jeśli fotelik ustawiony jest na środku tylnego siedzenia pasażera, o ile producent pojazdu wyposażył tę część kanapy w trzypunktowy pas bezpieczeństwa (czyli taki, który obejmuje także tułów dorosłego pasażera) lub nowoczesne mocowanie Isofix. Rozwiązanie to pozwala na zamontowanie fotelika bez pasów bezpieczeństwa – wystarczy połączyć zaczepy na podstawie fotelika z dwoma metalowymi uchwytami w szczelinie między oparciem a siedziskiem.

Ze względów praktycznych oraz bezpieczeństwa lepiej ulokować pociechę za fotelem pasażera. Dzięki temu w przypadku postoju, nagłej potrzeby wyjęcia dziecka z auta, pociecha nie będzie opuszczać pojazdu od strony ruchliwej jezdni. Co ważne, podróże we trójkę powinny uwzględniać potrzebę jazdy jednej osoby z dzieckiem z tyłu. Ważne, aby przez cały czas jazdy mieć całkowitą kontrolę nad pociechą, np. sprawdzać, czy nie odpięła pasów. Będąc obok malucha, można również szybko zareagować na niespodziewane sytuacje. Warto również zakupić dodatkowe lusterko, które ułatwia obserwowanie dziecka bez potrzeby odwracania głowy i zerkania na tylne siedzenie. Montuje się je zazwyczaj do przedniej szyby.

W przypadku montażu na przednim fotelu obok kierowcy, należy bezwzględnie pamiętać o odłączeniu poduszki powietrznej. Tylko wtedy montaż fotelika jest możliwy w tym miejscu.

Rada 4: Przygotuj auto technicznie najlepiej, jak potrafisz

Zanim wyruszysz w długą trasę, zadbaj o kontrolę techniczną auta. Bezpieczna podróż zaczyna się przecież od w pełni sprawnego auta. Przed podróżą najlepiej oddać samochód  do warsztatu i sprawdzić najdrobniejszy szczegół wyposażenia.

Sporo kierowców przed dłuższą wyprawą z dziećmi, szczególnie w okresie wakacyjnym i świątecznym, decyduje się na szybki przegląd auta. Ważne jest sprawdzenie m.in. hamulców, czy chociażby – co nie okazuje się oczywiste – klimatyzacji. Temperatura wewnątrz auta nie powinna różnić się od tej na zewnątrz – mówi specjalista z firmy Feu Vert.

Zobacz też: Jak uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze?

O czym jeszcze warto pamiętać, aby podróż przebiegła pomyślnie:

  • Przed wyjazdem oraz w trakcie (najlepiej podczas postojów) przewietrz auto;
  • Na bocznych szybach zamontuj osłonki przeciwsłoneczne, np. z bohaterami bajek, którą lubi Twoje dziecko. Podróż umilić mogą również zabawki, książeczki lub gadżety elektroniczne;
  • Przed wyjazdem prześledź i zaplanuj trasę tak, aby mieć czas na częste postoje (nawet jeśli ostatecznie nie będą one potrzebne);
  • Szczególnie w upalne dni zadbaj o to, aby dziecko możliwie często przyjmowało płyny;
  • Zachowaj szczególną ostrożność i kulturę jazdy: nie hamuj gwałtownie, nie przyspieszaj, nie wyprzedzaj, wybieraj drogi bez gwałtownych zakrętów;
  • Nigdy, podczas postoju, chwilowych zakupów czy nawet w momencie skorzystania z toalety na jednej ze stacji, nie zostawiaj dziecka samego w aucie.

Rada 5: W przypadku długiej trasy, wykorzystaj noc na podróż

Foteliki samochodowe to nie wszystko. Liczy się również strategiczne podejście do podróży i wybranie optymalnych godzin jazdy, szczególnie wtedy, gdy przed pasażerami długa droga. Większe dzieci łatwiej znoszą podróżowanie za dnia: obserwują mijające krajobrazy, wykazują zainteresowanie trasą. W przypadku niemowląt i maluchów lepiej zorganizować podróż w taki sposób, aby spora jej część odbyła się w nocy, kiedy śpią. Dostosowanie godziny wyjazdu do godziny rozpoczęcia drzemki lub snu malucha gwarantuje, że chociaż na kilka godzin w aucie zapanuje spokój.

Źródło: materiały prasowe Feu Vert

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Młodzi nie chcą prawa jazdy. W 2023 r. dokumentów było o 30 proc. mniej, niż jeszcze kilka lat temu

    Dane z CEPiK nie pozostawiają złudzeń. W 2023 r. w Polsce zostało wydanych o 30 proc. mniej praw jazdy, niż w 2015 r. Jak ten trend może wpłynąć na producentów samochodów oraz rynek aut używanych?

    Auta w leasingu policja nie zabierze. Kierowca zapłaci jednak nawiązkę, a do tego poniesie koszty podatkowe

    Pijany kierowca zatrzymany w samochodzie leasingowanym auta nie straci. Mimo wszystko za swój czyn zapłaci i to podwójnie. Nawiązka dopiero otwiera listę jego strat. Kolejnym punktem jest utrata praw do odliczenia podatkowego.

    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    REKLAMA

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    REKLAMA

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    REKLAMA