| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak nie dać się oszukać w wypożyczalni samochodów?

Jak nie dać się oszukać w wypożyczalni samochodów?

Są sytuacje, w których potrzebujemy wypożyczyć auto. Co należy zrobić aby nie wpaść w kłopoty i nieplanowane koszty?

3. Ilu kierowców będzie uprawnionych do jazdy?

Warto zwrócić uwagę w umowie na zastrzeżenia dotyczące osób uprawnionych do prowadzenia samochodu. Niekiedy za każdego kolejnego kierowcę trzeba dodatkowo dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. W przypadku, gdy zostanie udowodnione, że w chwili powstania szkody samochód prowadziła osoba nieuprawniona, wynajmujący ponosi pełną odpowiedzialność materialną.

4. Tankowanie: uwaga na drogie paliwo

Zazwyczaj samochód wypożyczany jest z pełnym zbiornikiem paliwa. Choć niejednokrotnie nie ma obowiązku zwrócenia pojazdu z taką samą ilością benzyny lub oleju napędowego (chyba, że zastrzeżono to w umowie), to trzeba liczyć się z tym, że wypożyczalnia naliczy opłatę za tankowanie oraz uwzględni cenę paliwa wyższą niż na stacji. Lepiej zatem samodzielnie wybrać się po paliwo przed zwrotem auta.

5. Odbiór samochodów po godzinach

Po godzinach pracy biura także można wypożyczyć samochód. Oczywiście nie za darmo. Wiąże się to z dodatkową opłatą. A także wcześniejszym potwierdzeniem właściwej godziny odbioru. Jeśli nie ma żadnego istotnego powodu, by odebrać samochód później, to lepiej wybrać się do wypożyczalni w godzinach jego pracy.

6. Uważnie obejrzeć samochód

W trakcie odbioru pojazdu warto go obejrzeć z każdej strony. Choć trudno podejrzewać pracowników firmy o złą wolę, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że mogą przeoczyć drobne uszkodzenia. Stąd warto zwrócić uwagę na elementy nadwozia, które dość łatwo uszkodzić w trakcie codziennej eksploatacji: drzwi, zderzaki, błotniki a także ogumienie oraz felgi. A we wnętrzu przede wszystkim na tapicerkę foteli i kanapy. Wszelkie zauważone oznaki powinno się uwzględnić w protokole wypożyczenia. W przeciwnym wypadku możemy zostać obciążeni za szkodę, której nie popełniliśmy.

7. Warunki ubezpieczenia

Samo ubezpieczenie OC to nie wszystko, by spokojnie podróżować wynajętym samochodem.
W ramach dodatkowej polisy można jeszcze wykupić ochronę na wypadek np. wandalizmu czy kradzieży. Warto zwrócić uwagę również na postępowanie w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, uszkodzeń wnętrza (także zabrudzeń) i akcesoriów (fotelik, nawigacja, tablet) oraz braku dokumentów. Należy także mieć na względzie wszelkie kwestie związane z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela i zapisy dotyczące obciążenia wypożyczającego dodatkową kwotą stanowiącą określony procent wartości samochodu. Listę zakwestionowanych klauzul związanych z wyłączeniem odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia można przejrzeć w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2012 roku, który poświęcono wypożyczalniom samochodów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK