Wypocznij przed podróżą
Ogólne zasady ruchu drogowego są bardzo podobne w całej Europie, niemniej istnieją pewne różnice, o których powinieneś pamiętać. W różnych krajach obowiązują różnorodne ograniczenia prędkości, a w niektórych szczególne, niepisane zasady. Na przykład we Francji, Niemczech i Szwajcarii nie wolno używać antyradarów, w wielu krajach Europy obowiązkowa jest jazda na światłach w dzień, a we Włoszech zabroniona jest jazda na oponach zimowych latem.
reklama
reklama
Dobrze wypocznij przed wyruszeniem w drogę! W Polsce zmęczenie kierowcy to jedna z trzech podstawowych przyczyn wypadków na głównych drogach[2]. Dlatego szanuj swój biorytm i wyjedź w godzinach, w których twój organizm jest przyzwyczajony do aktywności. Jeśli to możliwe, rozpocznij podróż zanim zaczną się godziny szczytu! To pomoże uniknąć korków i jazdy w pełnym słońcu.
Zobacz też: Samochód to najczęściej wybierany środek transportu na wakacje
Podczas jazdy
Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jadąc na wakacje dostosuj swój styl jazdy do obciążenia pojazdu, pamiętaj że zapakowany samochód ma gorszą sterowność i dłuższą drogę hamowania. Ponadto podróż z całą rodziną i dużym bagażem to więcej czynników rozpraszających uwagę i mniejsza widoczność.
Unikaj przegrzania wnętrza pojazdu. Badania wykazują, że wysokie temperatury mają taki sam wpływ na zachowanie kierowcy jak 0,5 promila alkoholu we krwi[3]. Jeżeli nie masz osłon przeciwsłonecznych na szyby samochodu, rozważ ich kupno tego lata. Ponadto planuj jazdę na chłodniejsze godziny dnia.
Podróżując z rodzina, nie odwracaj uwagi od drogi, szczególnie gdy na tylnym siedzeniu jadą dzieci. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje około 30 metrów na sekundę, odwrócenie się do dzieci na trzy sekundy może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Zobacz też: Pomysł na podróż z nawigacją samochodową: trasa alternatywna
Zwierzęta domowe nie powinny się swobodnie poruszać po kabinie pojazdu! W razie nieoczekiwanego manewru lub podczas awaryjnego hamowania krzywda może stać się nie tylko zwierzęciu, ale także pozostałym pasażerom. Zabezpiecz je odpowiednią uprzężą lub umieść w przewiewnej klatce.
Przyczyną jednego na sześć wypadków w okresie letnim są nieprawidłowo napompowane opony[4]. Duża ilość przedmiotów, ciągnięcie przyczepy kempingowej lub bagażowej to dodatkowe obciążenie dla opon. Jeżeli do tego pojazd przewozi komplet pasażerów należy zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach. Ciśnienie należy sprawdzać przed wyruszeniem w podróż, gdy opony są zimne, to ważne dla prawidłowego pomiaru - letni upał może bowiem zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach. Ogumienie należy pompować do poziomu uwzględniającego ciężar załadowanego auta.
Zobacz też: Dlaczego warto się wyspać przed podróżą?
„Lato to czas dalekich podróży, wzmożonego ruchu na drogach i ekstremalnych upałów. Goodyear dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego, więc dostarcza konsumentom wskazówki i porady, dzięki którym wakacyjna podróż może być i przyjemna, i bezpieczna” - powiedział Olivier Rousseau, Wiceprezes ds. opon osobowych Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.
Przy zachowaniu ostrożności, rozwagi oraz przy dobrym przygotowaniu, podróż samochodem w Europie może być przyjemnym doświadczeniem i doskonałym sposobem na dotarcie do ulubionych miejsc letniego wypoczynku.
Źródło: Materiały prasowe Goodyear
[