| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Bezpieczna podróż autokarem

Bezpieczna podróż autokarem

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Jeśli nie jesteś tego w stanie zrobić, poproś o pomoc funkcjonariuszy policji. Ważne jednak, abyś zadzwonił do nich z wyprzedzeniem przynajmniej jednego dnia. Szczególnie w okresie wakacyjnym policja wykonuje wiele takich kontroli. Policjanci oprócz stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu sprawdzą także, czy kierowca ma swojego zmiennika. W trakcie jazdy nie bądź obojętny na wykroczenia, jakich dopuszcza się kierowca. Jeśli złamie przepisy drogowe, po prostu zwróć mu na to uwagę. W końcu ryzykuje życie zarówno Twoje jaki i innych podróżnych. W trakcie postojów nie oddalaj się znacznie od autokaru, w pewnym zamieszaniu pilot wycieczki czy kierowca może nie zauważyć Twojej nieobecności i odjechać bez Ciebie.

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Uwaga na swój bagaż i pieniądze

Zachowuj szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie przeważnie panuje tłok. Człowiek w tumie staje się łatwą ofiarą dla kieszonkowców. W trakcie podróży nie zostawiaj bagażu bez opieki – a zwłaszcza swojego bagażu podręcznego, w którym trzymasz pieniądze i dokumenty. Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

W trakcie podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeżeli jednak masz już przy sobie większą kwotę pieniędzy, staraj się nie trzymać jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Zasada ta dotyczy również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów. Staraj się nie spać w podróży. Twój sen będzie tylko prowokował złodziei do kradzieży.

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, a szczególnie jeśli podróżujesz sam. Nie zawieraj lepiej przygodnych znajomości. Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeśli zostaniesz okradziony pamiętaj, aby zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji http://www.mswia.gov.pl/

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »