| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Przygotowanie samochodu do jazdy

Przygotowanie samochodu do jazdy

Kontrola stanu technicznego samochodu zwłaszcza przed dłuższa podróżą to czynność obligatoryjna, o której zapomina większość kierowców. Co skontrolować przygotowując samochód do jazdy?

1. Sprawdź opony

Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na poziomie wskazanym przez producenta samochodu. Sprawdź głębokość bieżnika i jego przydatność na określonej trasie. Usuń duże zanieczyszczenia (np. kamienie). Wydłużysz w ten sposób trwałość opon, zmniejszysz ryzyko groźnego wypadku na drodze i ograniczysz zużywane paliwo – nawet o 2 l na 100km.

Zobacz też: Optymalne planowanie trasy

2. Sprawdź zawieszenie

Sprawdź zamocowanie, zbieżność kół oraz stan amortyzatorów. Jak? Zobacz, czy samochód nie “ciągnie” w jedną stronę i czy bieżniki opon się równomiernie zużywają – jeśli nie, „wyczytasz” z nich większość nieprawidłowości w stanie  zawieszenia. Na długiej trasie możesz “zgubić” nieprawidłowo zamocowane koło.

3. Kontroluj hamulce

Regularnie sprawdzaj stan tarcz hamulcowych i elementów ciernych na hamulcach. Wymień je natychmiast, jeśli zauważysz uszkodzenia. Przed każdym wyruszeniem w trasę zrób kilka hamowań testowych, żeby upewnić się, że wszystko działa. Uszkodzone hamulce nie tylko znacznie zwiększają zużycie paliwa, ale mogą też doprowadzić do zapalenia się koła.

Zobacz też: Samochodem za granicę

4. Kontroluj stan układu kierowniczego

Przed wyjazdem w trasę sprawdź „luz” w kierownicy. Z kolei podczas jazdy monitoruj wszelkie nietypowe objawy, takie jak wrażenie „pływania” podczas jazdy lub „znoszenie” na jedną stronę. Pamiętaj, że układ kierowniczy odpowiada za skręt kół - niesprawny może zaprowadzić Cię do rowu.

5. Sprawdzaj poziom oleju silnikowego

Przed każdą trasą sprawdź poziom oleju w silniku. Zwróć też uwagę na to, jak często go uzupełniasz. Znikający olej może świadczyć o nieszczelnościach w układzie. Olej ma duże znaczenie dla sprawności i wydajności silnika, ale ważna jest również ilość i jakość powietrza, która dochodzi do komory spalania. Dlatego konieczna jest również regularna kontrola filtra powietrza. Brak oleju i zapchany filtr powietrza zniszczą Twój silnik.

Zobacz też: Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

6. Uważnie zapinaj naczepę

Przed podpięciem naczepy sprawdź, czy siodło jest właściwie nasmarowane. Przed każdym wyruszeniem w trasę skontroluj blokadę zapięcia i przypięcie przewodów. Upewnij się, że przewody nie są uszkodzone. Pamiętaj, że od właściwego zapięcia naczepy zależy bezpieczeństwo na drodze. Niewłaściwie podpięta naczepa może się odpiąć w czasie jazdy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »