REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

Anna Bierla
Samochody zaparkowane na promie
Samochody zaparkowane na promie
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Przeprawa promem samochodowym z pewnością uatrakcyjnia wakacyjną podróż. Niestety dla osób wrażliwych może być przyczyną dyskomfortu związanego z chorobą morską. Podpowiadamy, jak zapobiegać chorobie morskiej podczas podróży promem.

Już wkrótce wyruszymy na upragniony urlop. Dla niektórych z nas dotarcie samochodem na miejsce wypoczynku może być stresujące. Osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby lokomocyjne nie czują się tak komfortowo w podroży jak większość z nas. Dodatkowe obawy może budzić także przeprawa promowa i choroba morska.  Nawet jeśli nigdy wcześniej nie przechodziliśmy choroby lokomocyjnej  nie ma gwarancji, że będziemy odporni na efekty „kołysania” na morzu.

REKLAMA

Zobacz też: Podróże promowe autem z dziećmi

Choroba morska, a choroba lokomocyjna

Choroba morska to rodzaj choroby lokomocyjnej. Powoduje ona zaburzenia niezgodności odbioru bodźców wzrokowych i równowagi przez mózg. Oczy rejestrują zmianę otoczenia i ruch, ale błędnik nie odbiera ruchu ciała. W przypadku podroży morskiej to błędnik odbiera  intensywniejsze sygnały zaburzające naszą równowagę spowodowane kołysaniem, czyli rejestruje ruch ciała w przeciwieństwie do wzroku. Choroba objawia się szczególnie silnie przebywając pod pokładem w kajucie lub w kabinie bez okna. Mózg rejestruje ruch ciała, ale wzrok nie odnotowuje zmiany otoczenia. Symptomy są podobne do typowej choroby lokomocyjnej:  nudności, bóle głowy, wymioty,  zawroty głowy, odczucie wirowania lub braku równowagi, suchość w ustach lub ślinotok, nadmierne poty.

Zobacz też: Podróże promowe ze zwierzętami domowymi

Choroba morska - środki zapobiegawcze

REKLAMA

Można założyć, że osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną na lądzie będą bardziej podatni na jej skutki na morzu. Z drugiej strony takie osoby mogą być do niej bardziej przygotowane, niż te, które nigdy dotąd nie doświadczyły nieprzyjemności w podroży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto kilka sposobów jak zapobiec lub zmniejszyć objawy choroby morskiej. Najlepiej przed wyjazdem udać się do apteki i zapytać farmaceutę o najnowsze środki zapobiegąjce chorobie lokomocyjnej i morskiej. Alternatywnie może zrobić własne badanie rynku za pomocą Internetu.

  • tabletki - oprócz tradycyjnego Aviomarinu w tabletkach na rynku dostępny jest też Aviomarin w postaci gumy do żucia. Oba leki zwierają czynną dimenhydraminę, którą stosuje się w celu zapobiegania i leczenia nudności oraz wymiotów w chorobie lokomocyjnej o łagodnym nasileniu. Tabletki stosuje się zazwyczaj 2h przed planowaną podrożą.  Przewoźnik DFDS Seaways oferuje darmowe tabletki dostępne w recepcji na pokładzie promów.
  • plaster Transway na nadgarstki - plaster akupresurowy. To środek zapobiegający chorobie lokomocyjnej przeznaczony do użytku zewnętrznego. Wykorzystuje on zasady tradycyjnej medycyny chińskiej.  Plaster posiada specjalny stożek, który  masuje odpowiedni punkt na nadgarstkach, przeciwdziałając  występowaniu objawów choroby lokomocyjnej. Masaż działa na punkt akupunkturowy, odpowiedzialny za przeciwdziałanie i leczenie nudności oraz wymiotów. Można stosować u dzieci powyżej 3 lat. Plaster można używać przed rozpoczęciem podroży oraz po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.
  • opaska akupresurowa/ opaska na rękę na nudności – to bardziej rozbudowana wersja plastra akupresurowego. Łatwo kupić na Ebay lub Allegro. Po angielsku szukaj w Google lub w sklepach Ebay/ Amazon  jako: anti nausea wrist band, travel sickness wristbands lub Acustrap – to nazwa firmy produkująca takie opaski.

Zobacz też: Podróże promowe z autem dla niepełnosprawnych pasażerów

  • elektroniczna opaska na nadgarstek – to mechaniczna wersja opaski akupresurowej. Niektóre modele wyglądają jak zegarek elektroniczny. Działa na baterie. Akupresura odbywa się za pomocą wibracji lub delikatnych impulsów elektrycznych. Po angielsku szukaj w Google lub w sklepach Ebay/ Amazon jako: Relief Band for Motion Sickness (i-Trans Wristband DM-800) lub Motion Sickness band, sea sick bands, relief band
  • preparaty z imbirem – imbir ma właściwości łagodzące objawy nudności powodowanych chorobą lokomocyjną. Na rynku znajdziemy, m.in.  lizaki z imbirem, imbir w tabletkach lub herbatki
  • terapia olejkami aromatycznymi: olejek z mięty pieprzowej, lawendowy, eukaliptusowy lub imbirowy -  uspokaja żołądek, łagodzi objawy choroby lokomocyjnej i morskiej. Nałóż 2 krople olejku na chusteczkę lub wacik i inhaluj się. Alternatywnie rozcieńcz 1 kroplę olejku imbirowego lub miętowego z dodatkiem bazowego oleju roślinnego i wcieraj w górną część brzucha.
  • pozycja półleżąca: podczas podroży promem wybierz pozycje półleżącą w kierunku jazdy statku, tak aby głowa była jak najbardziej stabilna. Pomocna może być specjalna poduszka podróżna pod głowę. Opcjonalnie, o ile to możliwe uklęknij na siedzeniu przy oknie z podpartymi rękami pod brodą i wpatruj się w stały punkt na horyzoncie. Także siedząc przy stoliku ręce można oprzeć o blat i podpierać brodę, wpatrując się w okno, np. na statki w oddali. Podpierając brodę stabilizujemy ruch głowy. Taka pozycja osobiście pomogła mi w moim przypadku choroby morskiej podczas przeprawy promowej przez Kanał La Manche.
  • kabina z oknem – jeśli na przeprawie obowiązkowe jest wykupienie kabiny to wybierz z oknem na morze. Wówczas bodźce wzrokowe i błędnik będą rejestrować odbywający się ruch.
  • nastawienie psychiczne: najlepiej nie myśleć o chorobie morskiej i zająć myśli czymś innym, np. robienie zakupów na pokładzie, oglądanie filmu na laptopie/ tablecie lub w pokładowym kinie, sen
  • dieta: najlepiej przed przeprawą zjeść lekki posiłek złożony z warzyw lub owoców.

Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie - rozwiązania dostępne na rynku

REKLAMA

Warto zaopatrzyć się również we własne woreczki na wymioty lub poprosić o nie w recepcji na pokładzie promu. W przypadku, gdy będą nękać nas wymioty zaleca się picie dużej ilości wody, mocnej herbaty i spożywanie słonych zakąsek, np. paluszki.

Niektóre sklepy na pokładach promów są zaopatrzone w preparaty na chorobę morską, ale na wszelki wypadek wziąć własne z domu. Pamiętajmy, że większość tabletek stosuje się nawet do 2h przed podrożą. Pomocna może być też recepcja na pokładzie lub załoga statku. W przypadku przepraw zagranicznych warto nauczyć się jak nazwać chorobę morską w danym języku obcym, np.  po angielsku seasickness.

Warto pamiętać, że duże i nowoczesne promy/ statki mają wbudowane specjalne stabilizatory minimalizujące efekt kołysania. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych przeprawy promowe są odwołane lub opóźnione, aż warunki na morzu są bezpieczne.

Osoby nadmiernie wrażliwe na chorobę lokomocyjną na lądzie mogą  skonsultować się z lekarzem przed swoim  pierwszym rejsem promem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA