REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich państwach produkowane są samochody - wiesz czy nie?

Dziś samochody produkowane są praktycznie na każdym kontynencie poza Antarktydą.  Fot. Fotolia
Dziś samochody produkowane są praktycznie na każdym kontynencie poza Antarktydą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość towarów dostępnych na sklepowych półkach ma oznaczenie „made in China”. Zastanawialiście się, gdzie są produkowane obecnie sprzedawane samochody?

Jeszcze dwadzieścia pięć lat temu, wszystko było znacznie prostsze. Japońskie auta produkowane były w Japonii, finezyjne, choć nad wyraz awaryjne włoskie auta, były autorską pracą włoskiego narodu, a niemiecka solidność przekładała się na wyjątkową trwałość samochodów pochodzących z Republiki Federalnej Niemiec.

REKLAMA

Globalizacja to często gorsza jakość, ale i niższa cena

Globalizacja spowodowała, że producenci postanowili zmienić lokalizację swoich fabryk, obniżając tym samym koszty produkcji aut. Szybko okazało się jednak, że to kto montuje samochody ma istotny wpływ na ich solidność. Wyraźnie przekonali się o tym chociażby użytkownicy Hondy Civic. VIII-generacja tego modelu produkowana w Wielkiej Brytanii w Swindon (5d), ma znacznie słabszej jakości spasowanie elementów wnętrza i karoserii niż jej poprzednicy. Podobne przypadki można zaobserwować u innych koncernów takich jak Ford, Toyota, Nissan czy nawet VW.

Zobacz też: Infiniti rozpoczyna produkcję w Europie

Ryż, sprzęt AGD i RTV...

Co ciekawe, mało osób zdaje sobie sprawę, że niektóre modele tylko swoim logiem zakrywają prawdziwą tożsamość. Renault Kaleos to samochód w całości opracowany przez firmę Samsung. Podobnie jest zresztą z modelem Renault Latitude.

Czasem kraj produkcji zaskakuje!

Są jednak auta, których jakość może pozytywnie zaskoczyć, a przynajmniej są ku temu wyraźne przesłanki. Osobiście najbardziej interesuje mnie trwałość sportowego Peugeota RCZ. Ten wyjątkowo udany francuski samochód ma naprawdę solidne korzenie – powstaje w zakładach w Austrii. Można zatem liczyć, że skoro do napędu wykorzystuje usprawniony silnik BMW i do tego produkowany jest przez jeden z najrozsądniejszych narodów w Europie, to efektem tego może być bardzo trwały pojazd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Made in Poland

Jeśli chodzi o rodzimy rynek motoryzacyjny to większość Polaków zdaje sobie sprawę z przykrych realiów. Polska myśl techniczna jest niestety tylko „pomagierem” w zachodnich koncernach. Siła robocza jest natomiast wykorzystywana przy produkcji samochodów takich koncernów jak Volkswagen (Caddy), Fiat (500, Panda Classic), Lancia (Ypsilon), Opel (Astra III 5d, Astra IV 5d, Astra GTC, Astra IV sedan, Cascada). Pod tym względem jesteśmy bardzo zbliżonym krajem do Turcji. Tu powstają auta Hondy (Civic 4d), Fiata (Doblo, Qubo), Renault (Thalia, Fluence, Magane kombi),  Toyoty (Verso, od 2013 r. Corolla).

Zobacz też: Seryjna produkcja Opla Astry OPC rozpoczęta!

Niecałe 5,5 mln ludności a produkuje samochody!

Spośród państw, które mogą zaskoczyć produkcją aut wskazać warto Finlandię, w której od 2013 roku będzie produkowany nowy Mercedes A-klasy. Niemieckie SUV-y upodobali sobie zwłaszcza Amerykanie, dlatego nie dziwi fakt, że w tych krajach produkowane są zarówno modele BMW (X3, X5, X6) jak i Mercedesa (ML, GL, R).

Smutna konkluzja

Szkoda, że na mapie świata zabrakło Polski, jako kraju produkującego własne samochody osobowe. Kolejne rządy nie mają chęci ani pomysłu na przywrócenie idei polskiego samochodu. I choć to zadanie bardzo kosztowne, wymagające wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim czasu to jednak są marki, którym się to udało – KIA, Hyundai czy nawet indyjski Tata. Skoro uważamy się za cywilizowany kraj, „zieloną wyspę” to czemu nie aspirujemy do prawdziwych, a nie wyimaginowanych i nic nieznaczących tytułów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA