| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.1. o czym nie zapomnieć

Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.1. o czym nie zapomnieć

Wielu rodaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich planuje w okresie świątecznym odwiedzić swoje rodziny w Polsce. Podpowiadamy, co należy przygotować przed podróżą z Wysp do Polski.

Na początek radziłabym kupić bilet na prom albo Eurotunel w zależności jak preferujecie przeprawić się przez Kanał La Manche. Polacy mieszkający w północnych regionach Anglii lub w Szkocji mogą popłynąć do Holandii przez Morze Północne z portów w Newcastle, Hull lub Harwich. Przeprawa z tych portów jest dłuższa i droższa, ale warto zastanowić się czy nie wygodniejsza z perspektywy kilkunastogodzinnej jazdy do Polski. Na trasie np. z Newcastle do Amsterdamu można wykupić kabinę i odpocząć przed dalszą podrożą z Holandii do Polski.

Polacy rezydujący w Irlandii mają do wyboru dwie opcje przeprawy do Francji. Można odbyć dwie przeprawy promowe i płynąć najpierw z Dublina lub innych irlandzkich portów do Anglii lub Walii, a stamtąd udać się na przeprawę z Dover  lub przejazd Eurotunelem. Opcja druga to wziąć bezpośredni prom z Rosslare do Cherbourg lub Roscoff we Francji. Warto porównać ceny biletów i czas przejazdu w obydwu przypadkach. Podróż morska Irlandia – Francja, np. z przewoźnikiem Celtic Link  trwa ok. 17 godzin i oferuje pewno czasu do wypoczynku przed dalszą jazdą do ojczyzny.

Zobacz też: Prom vs. Eurotunel? Czym lepiej podróżować przez Kanał La Manche?

Wielu przewoźników oferuje obecnie wiele promocji dostępnych także na portalu Aferry.pl. Preferowany czas rezerwacji biletu w niższych cenach dotyczy okresu przed 12-17 grudnia. Bukując bilet, o ile to możliwe, starajmy omijać się daty wyjazdu 21-23 grudzień i powrót 5-6 styczeń, ponieważ przeprawy w tych dniach sa z reguły droższe, bo są optymalne dla większości podróżnych, czego doskonale świadomi są przewoźnicy promowi. Warto też pamiętać, że taniej płynąć jest w godzinach nocnych lub wczesno rannych między 18.00-6.00. Standardowa cena biletu na prom przez Kanał Angielski  obejmuje zazwyczaj do 4-5, a czasami nawet  do 9 osób plus samochód osobowy.

Dobra rada dla roztargnionych i zabieganych. Pamiętajcie, aby dokładnie wpisać dane potrzebne do rezerwacji biletu promowego, tj. numer rejestracyjny pojazdu i jego wymiary oraz upewnić się czy port wyjazdu zgadza się i że np. zamiast Dover  -Calais nie wybraliśmy Calais – Dover. Niestety takie z pozoru drobne błędy i ich zmiana mogą nas drogo kosztować. Tako samo istotne jest podanie właściwego adresu email, na który ma przyjść potwierdzenie biletu i zanotowanie numeru referencyjnego , który pojawi się na ekranie po zakończeniu rezerwacji promu.

Zobacz też: Wypożyczanie samochodu - krok po kroku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »