REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

Jakubowski Ryszard
Międzynarodowy skrót ICE jest znany prawie na całym świecie. Fot. fotolia
Międzynarodowy skrót ICE jest znany prawie na całym świecie. Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W większości krajów o rozwiniętej motoryzacji policjanci, strażacy, medycy i ratownicy, biorący udział w akcji ratowniczej, dysponują łatwą możliwością skontaktowania się z rodziną ofiary wypadku. Możliwość ta to system ICE. Czym jest ICE i jak go stosować?

REKLAMA

Międzynarodowy skrót ICE jest znany prawie na całym świecie. Pochodzi od angielskich słów In Case of Emergency, które można przetłumaczyć jako „w nagłych wypadkach”. W Polsce system ICE zaczyna dopiero raczkować. Dlatego ratownicy drogowi najczęściej działają po omacku, nie mając kontaktu z osobami bliskimi ofierze. Gdyby był on możliwy, szybko by wiedzieli, na co ofiara jest uczulona, jakie leki zażywa oraz uzyskaliby wiele innych informacji niezbędnych podczas ratowania życia.

REKLAMA

Prawie każdy ma dziś przy sobie telefon komórkowy. Ma w nim książkę telefoniczną z mnóstwem nazwisk i numerów telefonów. Dla ratowników, którzy muszą działać szybko jest ona całkowicie bezużyteczna. Może się okazać, że wykonają z tego telefonu sto i więcej połączeń, zanim dotrą do krewnego ofiary i zdobędą potrzebne informacje. Na te połączenia stracą wiele cennych minut, być może nawet całą godzinę. Tymczasem rozwiązanie jest tak proste, że aż dziwne, iż mało kto potrafi z niego skorzystać.

W swoim telefonie komórkowym należy w kontaktach wpisać numery komórkowych i stacjonarnych telefonów swojej najbliższej rodziny, zamiast nazwy kontaktu, takiej jak „wujek Kazik, Marysia. Dom, Rodzice” itp. wpisać trzy litery: ICE. Można je opatrzyć dodatkowym numerkiem, informując w ten sposób ratowników, do kogo powinni zadzwonić najpierw, a do kogo później, kiedy połączenie z pierwszymi numerami nie dojdzie do skutku. Ratownik, nie mogąc zdobyć koniecznych informacji od nieprzytomnej ofiary, zadzwoni najpierw pod numer ICE 1, potem pod ICE 2 itd.

Zobacz też: Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Aby posiadacz telefonu nie pogubił się w numerach telefonów swojej rodziny, może po nim wpisać imię lub używane przezwisko bliskiej osoby. Taki wpis będzie wyglądał ICE 1 – Marysia; ICE 2 – Kotek; ICE 3 – Dom; itd. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ratownik zacznie przeszukiwanie listy kontaktów od liter ICE, więc ważne jest, aby one zawsze były na początku wpisanego kontaktu.

Zobacz również: Jak uniknąć poślizgu?

Skrót ICE został wymyślony i wprowadzony do powszechnego użytku po masowych zamachach terrorystycznych, kiedy było dużo ofiar i niewielu ratowników, którzy nie mogli tracić czasu na wiele prób skontaktowania się z rodzinami ofiar. Rzut oka na telefon, wciśnięcie klawisza „połącz” i kontakt z właściwą osobą pozwalały ratownikom na szybsze uzyskanie informacji o poszkodowanym i szybsze działanie, a przez to na udzielenie pomocy większej liczbie poszkodowanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA