| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Wypadki chodzą po ludziach, a licho nie śpi. Ludowe mądrości podpowiadają, że zawsze może nam przydarzyć się coś złego, nawet jeśli jesteśmy przezorni i ostrożni. Jedną z takich rzeczy jest kradzież. Co zrobić, gdy przytrafi nam się ona podczas zagranicznych wojaży?

Spójrzmy prawdzie w oczy – złodzieje także za granicą rzadko zostawiają okradanym przez nich turystom drobne na powrót do kraju. Kiedy więc przytrafi się nam, że w obcym państwie zostaniemy bez pieniędzy i dokumentów, powinniśmy poszukać pomocy.

Co robić?

Przede wszystkim zgłoś sprawę na pobliskim posterunku policji. Następnie skieruj się w stronę najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej, gdzie powinieneś móc uzyskać szybką pomoc.

Zobacz również: Bezpieczny bagaż na lotnisku

Konsul powinien pomóc Ci skontaktować się z rodziną lub znajomymi w Polsce, których będziesz mógł poprosić o pomoc. Najłatwiej jest oczywiście przesłać pieniądze na powrót za pośrednictwem banku lub innej firmy trudniącej się zagranicznymi przekazami pieniężnymi. Może się jednak okazać, że taki rodzaj pomocy nie wchodzi w grę (brak dokumentów, krat płatniczych etc.) W takim przypadku krewni lub znajomi z Polski mogą przesłać potrzebną kwotę na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która następnie przekazana zostanie nam za pośrednictwem konsula.

Zobacz również: Bez wiz w egzotyczne zakątki.

Może się jednak okazać, że również ten rodzaj pomocy będzie dla nas niedostępny. W takiej sytuacji możemy poprosić o pożyczkę na powrót do kraju najtańszym środkiem transportu, ale musimy zobowiązać się do zwrócenia jej, kiedy już będziemy w Polsce.

MSZ zaznacza, że sytuacje, w których placówki zagraniczne wypłacają pieniądze należą do wyjątkowych rzadkości i że w większości przypadków należy szukać pomocy w ramach przekazów bankowych lub podobnych. Tym niemniej jest to pewne zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowych.

Oczywiście najlepiej, byśmy nigdy nie musieli wykorzystywać tych porad w praktyce, jednak z drugiej strony dobrze wiedzieć, że polskie placówki zagraniczne służą nam pomocą w potrzebie.

Zobacz również: Bezpieczna podróż autokarem

Artykuł opracowany w oparciu o materiały MSZ

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »