REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wymieniać koło w samochodzie?

REKLAMA

REKLAMA

Krok po kroku wyjaśniam jak zmienić koło w samochodzie jeśli złapiemy gumę.

Do wymiany kół potrzebne są nam: - klucz do kół (do kupienia na każdej stacji benzynowej, jeśli nie mam go w samochodzie) - podnośnik (tu lepsza jest garażowa "żaba" ze względu na stabilność, w drodze wystarczy nam podnośnik fabryczny auta) - rękawice (przydadzą się, aby nie pobrudzić rąk) - coś do podłożenia pod opony, np. drewniany klocek albo cegła, aby zablokować auto - opony na zmianę ;)

REKLAMA

Stawiamy auto na równym, twardym podłożu. Zaciągamy hamulec ręczny, wrzucamy pierwszy lub wsteczny bieg. Koła po stronie, której nie podnosimy, blokujemy za pomocą cegły, klocka lub specjalnej podkładki.

Znajdujemy w instrukcji punkt podparcia lub mocowania do podnośnika. Nie wolno auta podnosić w dowolnym miejscu, można przebić podłogę! Bezpieczne jest podnoszenie auta o elementy konstrukcyjne, wzmocnienia podłogi, punkty mocowania wahaczy etc.

Zobacz też: Jak zbudowany jest układ kierowniczy samochodu?

REKLAMA

Powoli podnosimy auto do góry. Zanim jednak koła podniosą się nad ziemię, należy poluzować ich śruby. Potem podnosimy auto do góry tak, aby koła znalazły się 3-4 centymetry nad ziemią (lub więcej, jeśli jest to nam potrzebne). Odkręcamy śruby i odkładamy je w czyste miejsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdejmujemy koło. Zdjęte koło warto wsunąć pod samochód, będzie to dodatkowe zabezpieczenie w razie, gdyby spadł z podnośnika. Zakładamy nowe koło pilnując, aby otwory w felgach pokryły się z otworami na śruby w piaście.

Bierzemy do ręki jedną śrubę, czyścimy ją z piachu i starego smaru. Możemy dla łatwości odkręcenia jej w przyszłości posmarować jej gwint lekko smarem (ale nie wd40 ani loctite!). Pierwsze kilka obrotów wkręcamy ręką, nigdy kluczem! Jeśli śruba nie złapie gwintu, możemy zniszczyć ją albo piastę! Śruba powinna lekko wkręcić się w piastę. Pierwszą warto dokręcić do momentu, aż wyczujemy opór. Wtedy wkręcamy pozostałe śruby, w ten sam sposób. Dokręcamy lekko śruby kluczem, aby koło nie miało luzu.

Zobacz też: Zawieszenie McPherson, wielowahaczowe i belka skrętna - jak je poznać?

Teraz opuszczamy powoli samochód na ziemię, pamiętając o wyjęciu koła (lub kół), które wcześniej podłożyliśmy. Po opuszczeniu auta na ziemię musimy dociągnąć śruby od kół. Najlepiej jest to robić kluczem dynamometrycznym, sprawdzając w instrukcji z jaką siłą należy dociągnąć śruby. Można to też jednak zrobić ręką: należy kluczem do kół, bez żadnych przedłużek, dokręcić śrubę ręką tak mocno, jak tylko możemy. W żadnym wypadku nie dokręcamy śrub nogą!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA