REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyczne auto: poradnik kupującego

Jakub Tujaka
1984 Porsche
1984 Porsche

REKLAMA

REKLAMA

Przed zakupem klasycznego auta warto zastanowić się, czy lepiej wybrać już odrestaurowany pojazd, czy klasyka wymagającego remontu. To nie jedyny wybór, przed jakim stanie osoba szukająca wymarzonego oldtimera.

Gotowe auto

Jednym z plusów kupna wyremontowanego auta jest fakt, że od razu po zakupie można wybrać się nim na przejażdżkę. Jeśli ktoś decyduje się na zakup klasycznego auta i nie ma żyłki majsterkowicza, a samochód ma dawać głównie przyjemność z jazdy, to powinien szukać gotowego egzemplarza.

REKLAMA

Kolejną zaletą kupna gotowego auta jest fakt, że unikniemy długotrwałego oczekiwania na kolejkę u fachowca, ponieważ zdarza się, że prawdziwi eksperci są rozchwytywani i obłożeni zleceniami remontów. Dotyczy to nie tylko blacharzy i lakierników, ale też innych ekspertów.

Decydując się na zakup gotowego auta nie będziemy tracić czasu i energii na przeszukiwania ogłoszeń w celu pozyskania części, ponieważ będziemy mieli do czynienia z kompletnym autem.

Zobacz też: Przez jakie usterki auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

Minusem zakupu wyremontowanego auta jest jego wyższa cena, którą przyjdzie nam zapłacić w porównaniu do auta przed remontem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny minus jest taki, że w przypadku gotowego auta nie mamy możliwości zadecydowania o kolorze nadwozia, tapicerki itp.

Należy pamiętać też, żeby zażądać od właściciela dokumentacji fotograficznej z remontu auta. Faktury za naprawy też mogą się przydać, ponieważ dobre warsztaty dają gwarancję na swoje usługi.

Klasyk do remontu

W przypadku oldtimerów w stanie „do remontu” warto zwrócić uwagę na kompletność danego egzemplarza. Listwy ozdobne, emblematy czy inne detale mogą być trudne do kupienia lub odtworzenia.

REKLAMA

Takie auta dzielimy na dwie grupy ze względu na ich stan techniczny. Kompletne i jeżdżące egzemplarze będą droższe, ale łatwiejsze do odbudowy. Tzw. „nieruchomości” będą znacznie tańsze, ale bardziej praco-, czaso- i kosztochłonne w odbudowie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na odbudowę zrujnowanego auta, możemy napotkać problem słabnącego zapału podczas długotrwałego remontu. Jest on popularny wśród osób, które remontują swoje pierwsze auto. W ogłoszeniach jest wiele projektów do dokończenia. Są często sprzedawane taniej, niż do tej pory kosztowały właściciela.

Zobacz też: O czym należy pamiętać zawierając umowę z komisem?

Zaletą zakupu auta do remontu jest natomiast możliwość dogłębnego poznania budowy auta i osobistego nadzorowania jakości wykonywanych prac.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA