| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak składać silnik po remoncie? - ogólne wskazówki

Jak składać silnik po remoncie? - ogólne wskazówki

Silnik, rozłożony na czas remontu, należy po regeneracji jego części ponownie złożyć. Przedtem jednak należy jego elementy starannie umyć i oczyścić.

Dotyczy to zwłaszcza wnętrz cylindrów i dolnej części jego korpusu, w której pracuje wał korbowy, a w przypadku silnika dwusuwowego, oprócz cylindrów, także obu połówek skrzyni korbowej.

Mycie i czyszczenie jest bardzo ważne zwłaszcza, gdy wnętrza cylindrów były szlifowane. Trzeba z nich usunąć całkowicie resztki zeszlifowanego materiału oraz, co ważniejsze, ścierniwo, które jest wtarte w ścianki cylindra. Najlepiej to zrobić zaczynając od wytarcia do czysta wnętrz cylindrów najpierw szmatką, zwilżoną w oleju napędowym lub benzynie lakowej (nie używać ekstrakcyjnej na tym etapie!), a następnie wytarciu ich do czysta ściereczkami, zwilżonymi olejem parafinowym lub płynną stearyną (do nabycia w aptekach).

Zobacz też: Jak przeprowadzić remont silnika? – wskazówki ogólne

Dopiero po tym zabiegu można je do czysta wytrzeć ściereczką z benzyną ekstrakcyjną, a następnie natrzeć olejem silnikowym. Tak samo oczyścić gniazda łożysk wału korbowego. Wał korbowy umyć w oleju napędowym, a potem domyć benzyną lakową i bardzo starannie oczyścić czopy oraz wnętrza wykorbień, aby nie pozostały w nich najmniejsze drobiny ścierniwa po szlifowaniu czopów. Można wlać trochę oleju parafinowego lub benzyny lakowej do kanałów olejowych wału a następnie przedmuchać je strumieniem sprężonego powietrza.

Łożyska nakładać i nabijać na wał po ich rozgrzaniu w bardzo gorącym oleju, przy czym można czopy, na które zostaną nałożone, schłodzić np. przez obłożenie ich foliowymi woreczkami z kostkami lodu. Zachować ostrożność, aby nie poparzyć się rozgrzanymi łożyskami.

Założyć tłoki na korbowody, następnie wsunąć tłoki w cylindry, posługując się specjalną opaską do ściskania pierścieni tłokowych. Opaski takie są w sprzedaży w sklepach narzędziowych i motoryzacyjnych. Tłok i pierścienie warto posmarować olejem silnikowym.

Zobacz też: Jak postąpić w razie awarii pompy paliwowej?

W przypadku silnika dwusuwowego wsuwanie tłoków w cylindry jest bardziej skomplikowane, ponieważ wiąże się z równoczesnym ułożeniem wału korbowego w górnej części skrzyni korbowej. Należy pamiętać, aby tłoki były założone na korbowody wybitą na ich denkach strzałką w kierunku okien kolektora wydechowego. Zamki pierścieniu muszą znaleźć się nad kołeczkami w rowkach tłoka, które ustalają ich położenie. Opaska do ściskania pierścieni musi być rozbieralna, inaczej nie da się zdjąć z korbowodu po wsunięciu tłoka do cylindra. Można ją wykonać samodzielnie z opaski do zaciskania na przewodach hydraulicznych.

 Połówki skrzyni korbowej silnika dwusuwowego należy uszczelnić nakładając na płaszczyzny ich styku bardzo cienką, równomierną warstwę specjalnej silikonowej masy uszczelniającej i po złożeniu szybko je ze sobą ścisnąć śrubami, dokręcanymi w odpowiedniej kolejności. Tą samą masą można przykleić do korpusu silnika uszczelkę głowicy, bacząc aby nie posmarować silikonem metalowych obramowań uszczelki wokół otworów nad cylindrami i nie zanieczyścić nim innych otworów, zwłaszcza związanych z układem olejenia.

Podczas składania silnika zachować czystość, a wszystkie czynności wykonywać bardzo starannie i w przemyślany sposób, bez pośpiechu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK